Tablica Dobroczyńców Fundacji
Dar wdzięczności Bogu za Jana Pawła II

W tym roku w Rzymie, w dniach 21-25 września obchodzony był uroczyście Jubileusz 40-tej rocznicy powstania Fundacji JPII. Z tej okazji odbyło się m.in. poświecenie w Domu Polskim na Via Cassia Tablicy Dobroczyńców Fundacji „Dar wdzięczności Bogu za Jana Pawła II”.

Uroczystego odsłonięcia i poświecenia Tablicy dokonał ks. Kardynał Stanisław Dziwisz. Podczas uroczystości, na której zgromadzili się wszyscy uczestnicy Jubileuszu (ponad 400 osób), Kardynał Dziwisz podkreślił że działalność Fundacji jest możliwa dzięki hojności dobroczyńców z całego świata. Bardzo ważną role w pomocy w zachowaniu dziedzictwa Pontyfikatu JPII odgrywają Koła Przyjaciół Fundacji. Jest ich obecnie 49, w 18 krajach i na 4 kontynentach.

Nasze Koło ufundowało zbiorowy wpis na Złotą Tablice Dobroczyńców. Z Koła Przyjaciół w Płd. Kalifornii na Tablicy znalazły się następujące nazwiska ofiarodawców.

DIAMENTOWA:
+ Jerzy S. Gutkowski i Hanka Gutkowska, Los Angeles
Stanisław i Barbara Dzikowscy, Los Angeles
Jadwiga Kawa, Los Angeles
+ Maria i Eugeniusz Krawczyk, Warszawa
+ Janina Kosowicz z d. Dubicka i Franciszek Kosowicz, Santa Monica
+ Halina Dudzick z d. Dubicka, Józef Dudzick i Gregory Dudzick, Santa Monica
+ Gregory Dudzick, Santa Monica
Z Bielińskich Irene Sturm, Los Angeles
+ Aleksandra i Marian Bielińscy, Lublin
+ Roland Sturm, Los Angeles

ZLOTA:
+ Bruno Mudy, Los Angeles
Teresa i + Bruno Mudy z dziećmi i wnukami z Parafii Matki Bożej Jasnogórskiej, Los Angeles
+ Stefania Staszewicz Sienkiewicz, Polesie
+ Jan Sienkiewicz, Polesie
+ Roman Sienkiewicz, Polesie
Członkowie Koła Przyjaciół Fundacji JPII z Płd. Kalifornii

SREBRNA:
Irena i + Jerzy Progulski, Santa Monica
+ Zbysław Petryka, Los Angeles
Stefan, Renata, Justyn, Natalia, Marlena, Lidia Perzyna, Los Angeles
Bogusława i Gerhard DoerrUROCZYSTOŚĆ BOŻEGO CIAŁA W LOS ANGELES
Z O. KRZYSZTOFEM WIELICZKO


19 czerwca 2022 odbyła się uroczystość Bożego Ciała w Parafii Matki Bożej Jasnogórskiej, Sanktuarium św. Jana Pawła II w Los Angeles. Do tego ważnego święta przygotowywaliśmy się starannie od dłuższego czasu i tym większa była nasza radość, że będziemy tego dnia gościć u nas O. Krzysztofa Wieliczko. Wiadomość o przyjeździe Ojca z wielką radością przyjęli nie tylko członkowie naszego Koła ale i pozostali parafianie, którzy w przeszłości doświadczali serdecznego kontaktu z naszym O. Krzysztofem.

Przygotowania do święta Bożego Ciała rozpoczęliśmy od dekorowania terenu parafii i przygotowując ołtarze. Nasze Koło miało za zadanie przygotowanie ołtarza przed pomnikiem św. Jana Pawła II, który znajduje się na terenie naszej Parafii. Piękną dekorację w kolorach biało-żółtych zaprojektowała i przygotowała Krysia Czerwiński, członek dyrekcji naszego Koła.

W niedzielę 19 czerwca O. Krzysztof odprawił dwie Msze święte: poranną o godzinie 9:00 i południową połączoną z procesją. I tak o godzinie 12:00 do Kościoła w uroczystej procesji weszli w strojach regionalnych przedstawiciele organizacji polonijnych i parafialnych, a za nimi Proboszcz naszej Parafii, Kustosz Sanktuarium św. JPII, Ks. Mirosław Frankowski, SChr wraz z naszym O. Krzysztofem Wieliczko oraz Ks. Grzegorzem Rozborskim, który tego dnia również u nas gościł.

Koncelebrowanej Mszy świętej przewodniczył Ks. Mirosław Frankowski, a przepiękne Słowo Boże nawiązujące do uroczystości Bożego Ciała wygłosił do nas O. Krzysztof. Jak zawsze, również i to kazanie O. Krzysztofa zapadło nam głęboko w serca i w pamięci oraz skłoniło do zadumy i refleksji.

Bezpośrednio po Mszy świętej rozpoczęła się uroczysta procesja. Zaczynały ją panie z parafialnego chóru Regina Mundi niosące obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Za nimi członkowie Bractwa św. Józefa nieśli figurę swojego Patrona. Obraz św. JPII nieśli panowie z naszego Kola, zaś panie w strojach rzeszowskich trzymały żółte szarfy. Były również niesione sztandary: polski, amerykański i papieski. Nie zabrakło oczywiście dzieci: w strojach ludowych i komunijnych sypiących kwiatki. Baldachim nieśli parafianie ubrani w polskie stroje szlacheckie. Modliliśmy się przy czterech ołtarzach przechodząc kolejno do każdego w uroczystej procesji.

To była przepiękna uroczystość, piękne święto Bożego Ciała. Dla nas wielka radość i przeżycie móc modlić się tego dnia z naszym drogim O. Krzysztofem. Było bardzo uroczyście, duchowo, wzniośle i jak powiedział O. Krzysztof, bardzo po polsku.

Po procesji udaliśmy się wszyscy do Sali parafialnej, gdzie posiłek dla parafian z okazji niedzielnego święta Bożego Ciała i amerykańskiego Dnia Ojca przygotowało Bractwo św. Józefa. Po posiłku głos zabrał O. Krzysztof. Powitał wszystkich członków i parafian oraz zapoznał nas z ogólną sytuacją Fundacji i planami na najbliższą przyszłość oraz zaprosił wszystkich na uroczystości do Rzymu z okazji 40-ej rocznicy powstania Fundacji.

Po części oficjalnej członkowie Koła i parafianie mieli okazje do prywatnych rozmów z O. Krzysztofem. Dla każdego Ojciec znalazł czas.

Drogiemu O. Krzysztofowi składamy serdeczne Bóg zapłać za złożoną nam wizytę i podjęty wysiłek z nią związany. Dziękujemy gorąco za Słowo Boże, że mogliśmy się razem modlić i za cały tak piękny duchowo dzień. Serdeczne Bóg zapłać składamy również naszemu Ks. Proboszczowi Mirosławowi za przygotowanie dla nas tej pięknej uroczystości Bożego Ciała jak również Ks. Grzegorzowi, że był z nami tego dnia. Dziękujemy naszym wielebnym Księżom za wspólną modlitwę i wszystkie duchowe przeżycia, których nam tego dnia dostarczyli oraz wzmocnienie, którego tego dnia doświadczyliśmy.

Niech Matka Boska wyprasza dla Nich potrzebne łaski i otacza swoją opieką.

więcej zdjęć zrobionych przez Izę Frankowski i Grzegorza KukPielgrzymka od Matki Bożej Jasnogórskiej w Los Angeles
Do Matki Bożej Karmelitańskiej w Montecito, CANasz naród w szczególny sposób jest związany z Maryją i dlatego właśnie kolejną pielgrzymkę, po 2-letniej przerwie spowodowanej pandemią, nasze Koło Przyjaciół Fundacji JPII w PLD Kalifornii zorganizowało do Montecito do Our Lady of the Mount Carmel czyli Matki Bożej z Góry Karmel. Udaliśmy się tam 28 maja 2022 r. Dzięki wstawiennictwu i opiece Matki Bożej dokonywały się wielokroć wielkie sprawy dla nas, naszych rodzin i naszej Ojczyzny. Stąd wspólną modlitwą w tym szczególnym miejscu chcieliśmy podziękować Matce Bożej za Jej opiekę i wszystkie łaski, które wyprasza dla nas na co dzień u swego Syna oraz duchowo przygotować się do obchodów 40-ej rocznicy powstania Fundacji JPII.

Nasza grupa pielgrzymująca spotkała się raniutko na terenie Parafii Matki Bożej Jasnogórskiej w Los Angeles, by od Niej wyruszyć do Matki Bożej Karmelitańskiej. Pielgrzymkę, w której towarzyszył nam Ks. Mirosław Frankowski, Proboszcz Parafii, Kustosz Sanktuarium św. JPII i nasz Kapelan, rozpoczęliśmy od odmówienia przed pomnikiem naszego Świętego Patrona, Litanii do św. JPII.

Montecito, do którego wyruszyliśmy leży około 2 godzin jazdy od Los Angeles w kierunku na północ. Jak zawsze w drogę udaliśmy się wynajętym autokarem. Podróż minęła nam szybko. Był czas na wspólną modlitwę. I tak o godz. 8:40 (podobnie jak w każdą niedzielę w naszym Kościele) odśpiewaliśmy Godzinki, a następnie aż do celu śpiewaliśmy pieśni Maryjne.
Our Lady of the Mount Carmel jest starym, zabytkowym Kościołem założonym w 1856 roku z potrzeby ubogich ludzi tam zamieszkałych. Początkowo mógł pomieścić tylko 60 osób. W obecnej formie Kościół został rozbudowany w latach 1935-1936 i tak przepięknie zachowany służy wiernym do dzisiaj. Powstał z miejscowego budulca – wypalonej i pokruszonej cegły. Wszystkie elementy metalowe i drewniane (m.in. ołtarz) zostały wykonane ręcznie i sprowadzone z Santa Fe w Nowym Meksyku. W przedsionku Kościoła znajduje się maleńka kapliczka Matki Bożej z Gwadelupy oraz piękna zabytkowa chrzcielnica. Warto się tam zawsze zatrzymać będąc w drodze na północ Kalifornii, by w ciszy się pomodlić się w tym uroczym Kościele. Obecnym Proboszczem parafii jest Fr. Lawrence Seyer, który udostępnił naszej grupie Kościół oraz teren piknikowy.

Do Montecito przybyło również sporo polskich rodzin mieszkających w tamtej okolicy, którzy dowiedzieli się o naszej pielgrzymce i Mszy Świętej. Tak więc dużą grupą udaliśmy się do Kościółka, gdzie najpierw odśpiewaliśmy Litanie Loretańską do Najświętszej Maryi Panny a następnie Ks. Mirosław Frankowski odprawił dla nas Mszę świętą w języku polskim i wygłosił przepiękne Słowo Boże, w którym nawiązał m.in. do przekazania przez Matkę Bożą Karmelitańską w roku 1251 szkaplerza św. Szymonowi Stokowi, a co za tym idzie każdemu z nas. Szkaplerz jest rodzajem przymierza, przymierza przyjaźni pomiędzy nami i Matką Bożą.
Po Mszy świętej był czas na pamiątkowe zdjęcia, a następnie wszyscy razem udaliśmy się na wspólny posiłek, podczas którego był czas na rozmowy i możliwość poznania nowych rodaków – naszych gości.

Dwa dni przed pielgrzymką tj. 26 maja nasz Ks. Proboszcz obchodził 24-ą rocznicę święceń kapłańskich. Przygotowaliśmy więc dla Niego życzenia oraz piosenkę i już dziś wraz z Nim cieszymy się na piękny jubileusz 25-lecia w przyszłym roku.

Kolejnym celem podroży podczas naszej pielgrzymki była Bazylika San Buenaventura w mieście Ventura. Bazylika jest częścią misji San Buenaventura, którą założył w roku 1792 Franciszkanin O. Junipero Serra. To właśnie nasz Papież, św. JPII beatyfikował O. Serra w roku 1988, a Papież Franciszek podczas Jego pierwszej wizyty w USA kanonizował 23 września 2015. Do Bazyliki dotarliśmy o godzinie 3:00 po południu i tak pobyt w niej rozpoczęliśmy od odmówienia Koronki do Miłosierdzia Bożego, a po niej Modlitwy o pokój św. JPII. Po modlitwach był czas na wysłuchanie historii Bazyliki (przygotowała ją dla nas Krysia Czerwiński), a potem na niezliczone pamiątkowe zdjęcia. Każdy oczywiście chciał mieć zdjęcie z naszym Księdzem Proboszczem. Z Ventura wyruszyliśmy w podróż powrotną do Los Angeles. I znów był czas i na modlitwę i na radosny śpiew.

Żal było wracać do domu. Ks. Mirek ofiarował nam przepiękny i bardzo bogaty duchowo dzień wypełniony modlitwą. Przyniósł on nam moc radości oraz poczucie bliskości i wspólnoty.
Dziękujemy z całego serca naszemu drogiemu Kapelanowi za spędzony razem czas, odprawienie dla nas pięknej Mszy świętej i Słowo Boże, radosny dzień pełen tak potrzebnych nam modlitw i wewnętrznego umocnienia duchowego. Zostanie na długo w naszej pamięci i w naszych sercach.

Do zobaczenia za rok!

Parafia Matki Boskiej Jasnogórskiej w Los Angeles, 2022Kto jest na tym zdjęciu?


Może widzisz siebie albo swoich znajomych. Zadzwoń do nas 805-796-0960
śp   Hanka Gutkowska 19.11.1924 - 06.12.2021

Drodzy Przyjaciele Koła Przyjaciół Fundacji JPII
w Płd. Kalifornii:
W sobotę 5 lutego 2022 pożegnaliśmy w Parafii Matki Bożej Jasnogórskiej w Los Angeles śp. Panią Hankę Gutkowską. Mszę świętą pogrzebową odprawił Proboszcz naszej Parafii Ksiądz Mirosław Frankowski. Śp. Pani Hanka Gutkowska, nie Hania jak zawsze podkreślała, była członkiem naszej polskiej wspólnoty parafialnej przy tym właśnie Kościele od momentu przybycia wraz z mężem do Los Angeles. Była zaangażowanym członkiem Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawla II w Pld. Kalifornii od początku jego istnienia. Przez wiele lat pełniła funkcję członka Dyrekcji i Zarządu Koła. Zawsze ofiarna, oddana i odważna. Dobro Fundacji Jana Pawła II leżało Jej zawsze na sercu i swoją aktywną pracą na jej rzecz zrobiła dużo dobrego. W sierpniu 2021 przybyła na ostatnie spotkanie z Administratorem Fundacji Jana Pawła II, O. Krzysztofem Wieliczko, który gościł w naszej Parafii. O. Krzysztof podziękował P. Hance za Jej pracę i poświęcenie dla Fundacji naszego Ojca Świętego.

Pani Hanka do końca była szalenie oczytana i zorientowana w sytuacji politycznej i gospodarczej w Polsce, USA i na całym świecie. Niedzielne rozmowy z Nią po porannej Mszy świętej przy kawie i cieście były zawsze wzbogaceniem dla nas wszystkich i źródłem wielkiej radości. Śp. Pani Hanka urodziła się 19 listopada 1924 w Warszawie, gdzie na Powiślu spedziła dzieciństwo i wczesną młodość. W czasie II wojny światowej walczyła jako łączniczka w Powstaniu Warszawskim jako żołnierz Armii Krajowej pod pseudonimem Wilga w batalionie Miłosz, głównie na terenie Śródmieścia Południowego. Po Powstaniu osadzona w niemieckim obozie jenieckim Oberlangen, skąd po wyzwoleniu przez armię gen. Maczka trafiłado Włoch – tam skończyła szkołę i zdała maturę, a także poznała swojego ukochanego męża, Jurka. Los zaprowadził ich dalej do Anglii, skąd wyruszyli do Kanady.

Na początku lat 60 znależli swoje mejsce tutaj, w Los Angeles, gdzie spędziła resztę swojego życia pracując i aktywnie działając na rzecz Poloni Amerykańskiej i wielu stowarzyszeń i organizacji. Odeszla do Domu Pana 6 lutego 2021 w swoim domu w Los Angeles. Prochy śp. Pani Hanki spoczną zgodnie z Jej życzeniem w Polsce. Całej Rodzinie z Polski P. Magdalenie Słowikowskiej, Aleksandrze, Katarzynie, Mateuszowi i Mikołajowi oraz Pani Katarzynie z Kanady składamy z serca płynące wyrazy współczucia i zapewnienia o naszej modlitwie. Przeslanie Pani Hanki :” Przestańcie myśleć o JA, zacznijcie myśleć o MY”.


O. Krzysztof Wieliczko na Odpuście Parafialnym w Los Angeles 202129 sierpnia 2021 w naszej Parafii pod wezwaniem Matki Bożej Jasnogórskiej, Sanktuarium Św. Jana Pawła II w Los Angeles obchodzilismy jak co roku święto naszej Patronki, Opiekunki i Orędowniczki, Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Tym razem na to piękne Święto przybył do nas Administrator Fundacji JPII, Paulin, O. Krzysztof Wieliczko i spędził z nami cały dzień. Dla nas członków Fundacji, była to zatem również okazja do kolejnego spotkania z O. Krzysztofem i wspólnej z Nim modlitwy. O godzinie 10:30 po pierwszej Mszy świetęj porannej członkowie naszego Koła z dwóch polskich Parafii w Yorba Linda i Los Angeles spotkali się z O. Krzysztofem w sali parafialnej. O. Krzysztof opowiedział nam o bieżących planach i projektach, zaś przybyli członkowie mieli okazję zadawać pytania na interesujące ich tematy dotyczące działalności Fundacji JPII. (Podczas spotkania P. Jan Świder opowiedział o wizycie w Domu Fundacji w Lublinie i spotkaniu z Ks. Janem Strzałką i stypendystami Fundacji.) Po spotkaniu udaliśmy się wszyscy do Kościoła, gdzie odmówiliśmy najpierw Różaniec wraz z Litanią do Św. JPII. O godzinie 12:00 pm nasz parafialny chór rozpoczął śpiew i do Kościoła w procesji weszli O. Krzysztof Wieliczko, Proboszcz naszej Parafii, Ks. Mirosław Frankowski, SChr, Księża Goście: Ks. Piotr Janas, SChr z Parafii Sw. Trojcy z Chicago i Ks. Diakon Kamil Ziółkowski, ministranci, P. Edward Hofman wraz z dziećmi w strojach ludowych, którzy repezentowali zespół „Krakusy”. Wszystkich wiernych na wstępie Mszy świętej jak zawsze ciepło i serdecznie powitał nasz Ks. Proboszcz Mirek Frankowski. Głównym celebrantem odpustowej Mszy świętej był oczywiście nasz Gość z Rzymu, O. Krzysztof Wieliczko, który wygłosił do nas piękne Słowo Boże nawiązujace do dzisiejszego Święta i roli Matki Boskiej Jasnogórskiej w historii Polski i w codziennym życiu, nas zgromadzonych wiernych. Na zakończenie Mszy świętej Ks. Mirek Frankowski podziękował wszystkim za przybycie, dar wspólnej modlitwy i zaprosił wszystkich na piknik parafialny. Dla O. Krzysztofa była to kolejna okazja do poznawania członkow naszego Koła, serdecznych rozmów z nimi, jak również do zmobilizowania wielu parafian do przyłączenia do Fundacji JPII. 29 sierpien 2021 był niewątpliwie pięknym, radosnym i bardzo bogatym duchowo dniem. Był również pełen dobrych, wartosciowych i serdecznych rozmow i spotkań. Przede wszystkim dał nam jednak możliwość zjednoczenia się we wspólnej modlitwie. Mogliśmy wspólnie podziękować Panu Bogu za dar Pontyfikatu Św. JPII, Fundację Jego imienia. Matce Bożej Jasnogórskiej za Jej nieustajacą opiekę nad nami i naszą Ojczyzną i Św. JPII, że nas zgromadził i tego dnia na wspólnej modlitwie. Gorąco dziękujemy raz jeszcze O. Krzysztofowi za przybycie do nas i wspólnie tak dobrze spędzony dzień. Naszemu Ks. Proboszczowi Mirkowi zaś za zorganizowanie tego piękngo Święta. Dziękujemy wszystkim Księżom za wspólną modlitwę oraz wszystkie radosne przeżycia, których nam tego dnia dostarczyli. Niech Pan Bóg obdarza Ich zawsze swoimi Łaskami i opieką.

Parafia Matki Boskiej Jasnogórskiej w Los Angeles, 2021Pielgrzymka do Yorba Linda 2021Po długim okresie izolacji spowodowanej pandemią COVID-19, 27 czerwca 2021 miało miejsce radosne wydarzenie. Była nim pielgrzymka i wspólne spotkanie członków dwóch polskich wspólnot parafialnych z Yorba Linda i Los Angeles, a wśród nich członków naszego Koła Przyjaciół Fundacji JPII w Płd. Kalifornii. Tego dnia udaliśmy się do Saint John Paul II Polish Center w Yorba Linda, gdzie powitał nas Ksiądz Dyrektor Zbigniew Frąszczak, SVD. Ksiądz Proboszcz Parafii Matki Bożej Jasnogórskiej, Kustosz Sanktuarium Świętego JPII w Los Angeles, Mirosław Frankowski, SChr, przybył wraz ze swoją najbliższą Rodziną. Ideą zorganizowania tej pielgrzymki była chęć nawiązania jeszcze bliższej współpracy pomiedzy dwoma zaprzyjaźnionymi polskimi parafiami, gdzie nasze Koło ma swoich członków. Najważniejsza była jednak tego dnia modlitwa. Pragnęliśmy modlić się wspólnie za Fundację Jana Pawła II i jej dobre dzieła oraz za wszystkich jej członków: tych którzy odeszli jak i tych którzy służą jej dzisiaj. W tej intencji sprawowana była Msza święta. Zjednoczyliśmy się również we wspólnej modlitwie by podziękować Panu Bogu, że wychodzimy powoli z pandemii, a Matce Boskiej za Jej opiekę nad nami w tym trudnym czasie, jaki mamy za sobą i zawsze. Patronem obydwu naszych Parafii jest Św. JPII i to On nas zgromadził i zjednoczył tego dnia na wspólnej modlitwie. Chęć uczestniczenia w pielgrzymce zgłosiło 50 osob. Ku naszemu zdziwieniu i radości na miejsce przybyło ponad 90 osób. Było dużo radości z ponownego spotkania sie po dlugiej przerwie. O godzinie 3:00 po południu udaliśmy się wszyscy do Kościoła, gdzie odmówiliśmy najpierw Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Następnie wszystkich wiernych powitali nasi Księża Proboszczowie, po czym odprawili koncelebrowaną Mszę świętą. Słowo Boże o dążeniu do osiagnięcia życia wiecznego wygłosił do nas Ks. Zbyszek. Czytania z Pisma Świętego i Modlitwę Wiernych poprowadzili członkowie naszego Koła. Na zakończenie Mszy świętej Ks. Mirek Frankowski podziękował wszystkim za przybycie, uczestniczenie we Mszy świętej i wspólną modlitwę, a naszemu Kołu za zorganizowanie tej pielgrzymki. Ks. Zbyszek – Gospodarz Parafii w Yorba Linda zaprosił następnie wszystkich na poczęstunek do pięknie udekorowanej i przygotowanej Sali Parafialnej. Były pyszne pierogi, które zrobila Pani Teresa Turek z Parafii w Yorba Linda oraz bigos, chleb i ciasta przygotowane przez Panie z Los Angeles. Pomoc w kuchni i sprzątaniu zaofiarowali parafianie z Yorba Linda. Po posiłku zaczęliśmy wspólne śpiewanie, które podobnie jak wspólna modlitwa zawsze łączy wszystkich i daje dużo radości. I tu niespodzianka! Ks. Zbyszek przyniósł swoj akordeon, na którym grał do śpiewu prowadzonego przez Ks. Mirka, któremu my wtórowaliśmy. To był niepowtarzalny i niezapomniany widok dwóch Księży: jeden grający, drugi śpiewający. Było mnóstwo oklasków, aplauzu i wołania o bis, a także moc radości, którą wspólnie mogliśmy przeżywać. Nie zabrakło również łez wzruszenia. Gorąco dziękujemy nazym Drogim Księżom, Zbyszkowi Frąszczak i Mirkowi Frankowskiemu, że byli z nami tego dnia. Dziękujemy za wspólną modlitwę, rodzinną atmosferę i wszystkie radosne przeżycia, których nam dostarczyli. Niech Pan Bóg obdarza Ich zawsze swoimi Łaskami i swoją opieką. Dziękujemy członkom parafii w Yorba Linda za pomoc w organizacji tej pieknej pielgrzymki. Będziemy na pewno powtarzać takie spotkania. Szkoda nam było opuszczać Yorba Linda i wspaniałego Gospodarza, Ks. Zbyszka, który przyjął nas tak serdecznie i po ojcowsku w swojej Parafii. Trzeba było jednak udać się w drogę powrotną do domu. Był to piękny, radosny i bardzo bogaty duchowo dzień. Mieliśmy poczucie bliskości i wspólnoty. Radość i przeświadczenie, że w dobry sposób spędziliśmy niedzielę.

Yorba Linda 2021Konkurs 2020
Setna rocznica urodzin Św. Jana Pawła II
DZIECI Z POŁUDNIOWEJ KALIFORNII DLA ŚW. JANA PAWŁA II

25 października 2020, po Mszy świętej południowej odbyła się w Parafii Matki Bożej Jasnogórskiej w Los Angeles piękna uroczystość rozdania nagród dzieciom, które wzięły udział w konkursie zorganizowanym przez Koło Przyjaciół Fundacji JPII w Płd. Kalifornii z okazji 100-ej rocznicy urodzin naszego św. Patrona.
Proboszcz Parafii Matki Bożej Jasnogórskiej w Los Angeles, Kustosz Sanktuarium Św. JPII i Kapelan naszego Koła, Ks.Mirosław Frankowski przedstawił zgromadzonym wiernym znaczenie i rolę Fundacji JPII. W serdecznych słowach powitał i pozdrowił dzieci, ich rodzicow, Panie Dyrektorki z obydwu polskich Szkół Sobotnich (P. Kazimiera Kmak z Yorba Linda i Henryka Łazarz z Los Angeles), Nauczycielki i Katechetki. Osobiście wręczył każdemu dziecku nagrodę, każdemu powiedział ciepłe słowaa, a na zakończenie stanął ze wszystkimi do pamiątkowego zdjęcia.
Konkurs był zorganizowany w 3 grupach wiekowych, tak by każde dziecko mógło znaleźć temat dla siebie. Otrzymaliśmy prace od 20 dzieci z dwóch polskich ośrodków, Yorba Linda i Los Angeles. W trudnym roku powodu pandemii COVID-19 musieliśmy odwołać wszystkie uroczystości, którymi pragnęliśmy uczcić 100-ą rocznicę urodzin św. JPII. Tymczasem konkurs mógł się odbyć. Dzieci stanęły na wysokości zadania i wykonały przepiękne prace w prezencie urodzinowym dla św. JPII, który zawsze nade wszystko je kochał. A były to kartki – laurki z życzeniami od najmłodszych, prace plastyczne i eseje oraz 2 prace multimedialne od najstarszych. Wszystkie prace oddały miłość dla św. JPII, wdzięczność za Jego Pontyfikat i dumę z Papieża Polaka.
Dzięki pomocy i wsparciu lokalnych sponsorow, bez których konkurs nie mógłby się odbyć: POLAM Federal Credit Union, Polish Center of Los Angeles, Panie Irena Progulska i Teresa Dudzick oraz dr. Stefan Snyder - mogliśmy przygotować nagrody dla wszystkich uczestników konkursu. Każde dziecko otrzymało również pamiątkowy dyplom.
Wielkie Bóg zapłać dla Księdza Mirka za zorganizowanie tej pięknej uroczystości, a naszym dzieciom z Los Angeles i Yorba Linda za piękne prezenty urodzinowe dla św. JPII.

Kolędnica 2020

4 stycznia 2020, godzina 4:00 pm, w domu Pani Bogusławy Doerr, Moorpark, California


Mieszkajac poza krajem staramy się utrzymywać mocne związki z Ojczyzną i pielęgnować polskie tradycje. Jedną z nich jest wspólne śpiewanie polskich kolęd. Co roku, w pierwszą sobotę stycznia nasze Koło Przyjaciół Fundacji JPII w Płd. Kalifornii organizuje „Kolędnicę”, podczas której w ciepłej atmosferze domu rodzinnego, przy migoczącej choince z polskimi ozdobami wspólnie śpiewamy polskie kolędy i pastorałki. W tym roku spotkanie kolędowe odbyło się 4 stycznia w Moorpark (Ventura County). Do śpiewu wtórował nam grą na akordeonie Pan Andrzej Kozłowski (wieloletni Członek naszego Koła). Z roku na rok mamy coraz wiecej gości, co oznacza że te spotkania są potrzebne i lubiane. Oprócz radości ze wspólnego kolędowania, jest również ogromna ze spotkania znajomych i przyjaciół i do wzajemnych wspomnień. Nie może zabraknąć nigdy wspólnej modlitwy. Wspominamy również Członków naszego Koła, którzy odeszli do Domu Pana w ostatnim roku i odmawiamy za Nich modlitwę. W tym roku część wspomnień poświęciliśmy śp. Panu Stanisławowi Kazimierzowi Cybulskiemu, który prezesował naszemu Kołu przez 23 lata. Pan Kazimierz był również poetą. Wysłuchalismy Jego wiersza „Boże Narodzenie”, który napisał w 25 grudnia 2002 roku. Po śpiewaniu tradycyjna polska kolacja, desery, toast noworoczny i życzenia. Wspólnym śpiewem polskich kolęd weszlismy radośnie w Nowy Rok 2020, który jest dla nas szczególnym z uwagi na przypadający Jubileusz 100-letniej rocznicy urodzin św. Jana Pawla II. Niech będzie on dla nas wszystkich pełen Bożych Błogosławieństw, które wypraszamy za pośrednictwem naszego Świętego Patrona.


Zapraszamy wszystkich na Walne Zebranie naszego Koła,
które odbędzie się 17 listopada 2019 po Mszy Świętej porannej
tj. ok. godziny 10:30.
Parafia Matki Bożej Jasnogórskiej
Biblioteka (dawna Sala Kaszubska)
3424 W Adams Blvd Los Angeles, CA 90018.


1-dniowa Pielgrzymka, sobota, 12 pazdziernik, 2019
St. Andrews Abbey, Klasztor Zakonu Benedyktynów, Valyermo, CAWyjazd nastąpi 12 października 2019 – sobota, Szarotka, 3400 W. Adams Blvd. Pojedziemy wspólnie wynajętym autokarem. Dla osób mieszkających w San Fernando Valley zrobimy przystanek na autostradzie 405: Devonshire/Granada Hills. Na miejscu udział w koncelebrowanej Mszy Świętej w miejscowym Kościele. W programie również: wspólny posiłek z mnichami w Refektarzu, rozważania, spacer i śpiew. Koszt wyjazdu: $45 od osoby (pokrywa koszt autokaru i posiłku). Z uwagi na konieczność sfinalizowania wynajęcia autokaru termin przyjmowania zgłoszeń - do końca sierpnia 2019. Liczba miejsc w autokarze jest ograniczona. Obowiązywać więc będzie kolejność zgłoszeń i dokonania zapłaty! Czeki prosimy wystawiać na:
Friends of John Paul II Foundation z dopiskiem „Pielgrzymka”

Kliknij na powyższe zdjecie żeby zobaczyć krótki film o Valyermo


Kolędnica 2019

5 stycznia 2019, godzina 4:00 pm, w domu Pani Izabelli Frankowskiej, 1125 Elmwood Ave., Burbank, CA 91501


Walne Zebranie Koła odbędzie się 18 listopada 2018 po Mszy Świętej porannej tj. ok. godziny 10:30. Spotkamy się na patio Szarotki (z tyłu za stołówką). Zapraszamy serdecznie.Pielgrzymka do Lake Arrowhead

Dla uczczenia 40-tej rocznicy wielkiego Pontyfikatu Jana Pawła Kolo Przyjaciół Fundacji JPII w Płd. Kalifornii zorganizowało pielgrzymkę do Lake Arrowhead. Chcieliśmy upamiętnić ten dzień wspólną modlitwą i rozważaniem. Lake Arrowhead to mała miejscowość w Górach San Bernardino, które krajobrazem przypominają bardzo polskie góry. Góry, które zawsze tak bardzo kochał nasz Papież, św. JPII. Po deszczowym piątku i bardzo zachmurzonej sobocie, w niedzielę - dniu wyjazdu dostaliśmy w darze przepiękną pogodę. Lake Arrowhead powitało nas słońcem i pięknymi jesiennymi kolorami. W podróż wybraliśmy się wynajętym autokarem. Ponieważ trwała ona 2 godziny był czas na modlitwę, odmówienie różańca, wspomnienia ze spotkań z JPII i wspólny śpiew. Ṡpiewaliśmy pieśni religijne oraz patriotyczne z uwagi na 100-lecie odzyskania Niepodleglości przez nasza Ojczyznę, które zbiega się z 40-tą rocznicą Pontyfikatu. Podczas pielgrzymki towarzyszył nam Ks. dr Sławek Szkredka, który na co dzień jest wykładowcą w Archidiecezjalnym Seminarium im. Św. Jana (St. John Seminary) w Camarillo, CA i w tym dniu zadbał o stronę duchową tego wydarzenia. Po przybyciu na miejsce poszliśmy na wspólny spacer na Wzgórze Fatimskie i wzdłuż Drogi Krzyżowej, której stacje znajdują sie w lesie obok Kościola Our Lady of the Lake Catholic Church and Fatima Shrine, w którym Proboszczem jest polski Kapłan, ks. Michal Osuch, Zmartwychwstaniec. Ksiądz Michał był przez ponad 20 lat Proboszczem w Kościele Św. Jacka w Chicago. Od 4 lat w Kalifornii. Z Jego strony doświadczyliśmy bardzo życzliwego, serdecznego i ciepłego przyjęcia. Po spacerze i krótkim odpoczynku udaliśmy się do Kościoła na Mszę świętą, którą odprawił dla nas w języku polskim Ks. Sławek Szkredka. Ks. Sławek wygłosił również do nas przepiękne Słowo Boże, o wpływie jaki miała Matka Boża Fatimska i Jej Objawienia na życie św. JPII. O Jego całkowitym oddaniu się Matce Bożej. Totus Tuus. Po Mszy świętej mieliśmy możliwość ucałowania Relikwii św. JPII, które znajdują się w Kościele w Lake Arrowhead. Ten Kościół architektonicznie jest inny niż większość Kościołów, które znamy. Za ołtarzem jest ściana ze szkła. Podczas mszy mogliśmy widzieć przyrodę i osłonecznione Wzgórze Fatimskie. Dawało to szczególne wrażenie bliskości z Panem Bogiem. Podczas Mszy modliliśmy się za Fundację Jana Pawła II i jej dobre dzieła oraz za wszystkich jej członków: tych którzy odeszli jak i tych którzy służą jej dzisiaj. Po Mszy świętej udaliśmy sie na Salę Parafialną na wspólny posiłek. Przygotowały go dla uczestników pielgrzymki nasze panie z naszego Koła: polski bigos, podsmażona polska kiełbasa z cebulką. Do tego polski chleb. Na deser kawa herbata i ... 12 różnych ciast, upieczonych przez nasze panie na tą specjalną okazję. Jedzenie zniknęło prędko ze stołów. Po posiłku ponownie był czas na wspomnienia. Ks. Michal Osuch opowiedział nam o swojej Parafii i Jego spotkaniach z Janem Pawłem II. Dla uczestników pielgrzymki, którzy nie byli członkami Fundacji opowiedziałam o niej: historie powstania, jakie są jej zadania i dzieła. Przy tej okazji Państwo Ṡwider opowiedzieli o swoich odwiedzinach w Domu Polskim w Lublinie, o spotkaniu z Ks. Janem Strzałką i stypendystami Fundacjami. Szkoda nam było opuszczać to piękne miejsce i wspaniałego Gospodarza, Ks. Michała. Na zakończenie pamiątkowe zdjęcie i wraz z Ks. Sławkiem udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Był to piękny i bardzo bogaty duchowo dzień. Mieliśmy poczucie bliskości i wspólnoty. Radość i przeświadczenie, że w dobry sposób uczciliśmy 40-tą rocznicę Wielkiego Pontyfikatu naszego św. Patrona.
25 lutego 2018 roku odbyło się Walne Zebranie naszego Koła, na którym został wybrany Zarząd i Dyrekcja na kolejną 2-letnią kadencję. Po 30-stu latach zaangażowanej i pełnej serca pracy na rzecz Fundacji JPII z dalszego kandydowania zrezygnowała Pani Zosia Adamowicz. Na jej miejsce wybrana została jednogłośnie Pani Kristina Czerwiński. Podobnie, po wielu latach pracy w Zarządzie i Dyrekcji Koła zrezygnował Pan Zbyszek Petryka. Jego miejsce zajął Pan Stanisław Dzikowski.
Serdeczne Bóg Zapłać naszym obojgu wieloletnim członkom Zarządu za ich pełna serca pracę, zaangażowanie, poświęcenie i zawsze dobry nastrój, które tak pomagały we wspólnej pracy. Cieszymy się bardzo na wspólną pracę z nowo wybranymi członami Dyrekcji.
Za rok fiskalny 2016/2017 przekazaliśmy do Fundacji w Rzymie kwotę $ 18,495.00. Złożyły się na to m.in. składki członkowskie, dochód z Kolędnicy i uroczystego obiadu oraz donacje zamiast kwiatów pamięci naszego wieloletniego Prezesa Koła, Pana Kazika Cybulskiego - $ 5,670.00, czlonka naszego Kola Pana Wojciecha Narbutta - $ 395.00. W tym roku przekazaliśmy już do Rzymu donacje zamiast kwiatów pamięci Wiesława Adamowicza - $ 6,250.00. Dziękujemy bardzo Rodzinom śp. Kazika Cybulskiego, Wojciecha Narbutta i Wiesia Adamowicza za ten wielkoduszny gest i wsparcie Fundacji Jana Pawła II.
Walne Zebranie Koła odbędzie się 25 lutego 2018 po Mszy Świętej porannej tj. ok. godziny 10:30. Spotkamy się na patio Szarotki (z tyłu za stołówką). Zapraszamy serdecznie.


śp   Wiesław Adamowicz

Drodzy Przyjaciele Koła Przyjaciół Fundacji JPII
w Płd. Kalifornii
Z ogromną przykrością muszę zawiadomić o śmierci Pana Wiesława. Po prawie rok trwającej chorobie odszedł w wieku lat 88, w poniedziałek, 2 października w swoim domu w San Gabriel. Jego śmierć spowodowała z pewnością pustkę w sercach wszystkich, którzy go znali. A znaliśmy Go jako człowieka zawsze miłego, życzliwego i godnego zaufania, na którego można było liczyć. Jego pozytywne nastawienie i humor wprowadzały zawsze i wszędzie radosną atmosferę. Był oddanym przyjacielem ale przede wszystkim kochającym Mężem, Ojcem, Dziadkiem i Pradziadkiem. Był również oddanym członkiem naszej polskiej społeczności: parafianinem w naszym polskim kościele na Adams Blvd. od 1955, członkiem Kongresu Polonii Amerykańskiej, Domu Spokojnej Starości "Szarotka", jednym z pierwszych członków Zespołu Pieśni i Tańca "Krakusy" (od 1956 roku) oraz naszego Koła od początku istnienia czyli 30 lat. Jako były Sybirak był bardzo zaangażowany w pracę "Komitetu Pomocy Polakom na Wschodzie". Bedzie nam zawsze brakować uśmiechniętej i życzliwej Osoby śp. Wiesława Adamowicza. Pani Zosi Adamowicz, dzieciom Ewie i Karolowi, wnukom, prawnukom i całej Rodzinie składamy z serca płynące wyrazy współczucia i zapewnienia o modlitwie.
Z modlitwą i wyrazami głębokiego żalu w imieniu wszystkich Członków Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Kalifornii Bogusława Doerr, Prezes


Msza święta pogrzebowa odprawiona zostanie w Kościele Matki Bożej Jasnogórskiej, Sanktuarium św. Jana Pawła II (3424 Adams Blvd. Los Angeles) we wtorek 17 października o godzinie 10:30. Po Mszy świętej pożegnamy drogiego nam Wiesława na cmentarzu Forest Lawn -Hollywood Hills, 6300 Forest Lawn Drive, Los Angeles, CA 90068 (w pobliżu autostrady # 134). Recepcja będzie miała miejsce w rezydencji Państwa Adamowicz, 390-C Alhambra Rd., San Gabriel, CA 91755 Zgodnie z życzeniem Zmarłego i Jego Rodziny zamiast kwiatów mogą być składane donacje na "Koło Przyjaciół Fundacji JPII w Płd. Kalifornii", z dopiskiem "Pamięci Wiesława Adamowicza", które przekazane zostaną w całości do Fundacji w Rzymie.
śp   Frank Kosowicz

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy o odejściu wieloletniego Członka naszego Koła, wszystkim nam dobrze znanego, Pana Franka Kosowicza. Odszedł do Domu Pana po zasłużoną nagrodę 12 lipca 2017. Zawsze życzliwy i przyjacielski. Oddany Rodzinie, naszej Parafii Matki Bożej Jasnogórskiej, tutejszej Polonii i pracy społecznej na jej rzecz. Pan Franciszek Kosowicz, pseudonim "Maciejko", urodził się 16 września w Rakowie koło Mińska (obecnie Białoruś). Doświadczył sowieckiej okupacji po 1939 roku. Pod okupacją niemiecką, od roku 1943 był w konspiracji i partyzantce w stopniu kaprala, a później gońca, będąc łącznikiem dowódcy szwadronu. Walczył w szeregach AK, w grupie "Kampinos", Zgrupowanie Stołpecko-Nalibockie. W dramatycznej ucieczce Jego grupy bojowej dotarł na Zachód i w roku 1950 osiadł w USA. Pan Franek Kosowicz był zarówno wieloletnim i aktywnym członkiem naszego Koła jak również Kongresu Polonii Amerykańskiej w Płd. Kalifornii i PNA Grupa 700 w Los Angeles. Wybitnym i zasłużonym działaczem polonijnym, odznaczonym Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, odznaczeniem TVP statuetka "Chopina" za "Zasługi dla Polonii i Polaków poza granicami kraju". Z Jego inicjatywy powstał w roku 1989 w Los Angeles Komitet Pomocy Polakom na Wschodzie, którego Pan Franciszek został prezesem. Wynikiem pełnej poświęcenia i bezinteresownej pracy Komitetu oraz ofiarności kalifornijskiej Polonii, udzielona została pomoc Polakom zamieszkującym Białoruś, Ukrainę, Litwę, i Łotwę. Komitet wysyłał na te tereny różance, witaminy i lekarstwa, książki, komputery, sprzęt audiowizualny i maszyny do pisania dla szkół. Pomógł wielu parafiom, zakonom i organizacjom katolickim w remoncie polskich kościołów na tamtych terenach. Na wileńszczyźnie przekazał dwa małe autobusy: do jednej ze szkół do transportu dzieci, który służy również do przewożenia wiernych, drugi zaś dla "Domu Dziecka". Finansował dokształcanie nauczycieli języka polskiego i wakacje w Polsce dla dzieci polskiego pochodzenia, będące dla nich również ważną lekcją patriotycznego wychowania. Motorem tej cennej działalności był nasz Pan Franciszek Kosowicz. Jego śmierć jest dużą stratą dla naszej społeczności. Odszedł nasz lokalny bohater. Całej Rodzinie śp. Pana Franka Kosowicza składamy z serca płynące wyrazy współczucia i zapewnienia o naszej modlitwie.
W imieniu wszystkich Członków Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Kalifornii Bogusława Doerr, Prezes


Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 11 sierpnia 2017 na:
Holy Cross Catholic Cemetery 5835 W. Slauson Ave. Culver City, CA 90230
10 AM - Różaniec w Holy Cross Mortuary Building
12:30 PM - Msza Ṡwięta w Kaplicy Risen Christ
1:30 PM - odprowadzenie Zmarłego na miejscowy cmentarz w St. Joseph Section
Reception w Holy Cross Mortuary Building.

Zgodnie z życzeniem Rodziny śp. Pana Franka Kosowicza zamiast kwiatów mogą być składane donacje na: Polish American Charities of Southern California, 3400 W. Adams Blvd, Los Angeles, CA 90018, z dopiskiem "Pamięci Franka Kosowicza". Donacje zostaną przekazane na pomoc Polakom na Wschodzie.

In lieu of flowers, please make a donation to Polish American Charities of Southern California, 3400 W Adams Blvd, Los Angeles, CA 90018. Please indicate Frank Kosowicz in the memo. All donations will be sent to help Polish communities living in the former USSR as a tribute to Frank's legacy.

30-lecie Koła Przyjaciół Fundacji JPII w Płd. Kalifornii


W niedzielę 30 kwietnia 2017 w Parafii Matki Bożej Jasnogórskiej, Sanktuarium św. JPII w Los Angeles miały miejsce uroczystości z okazji jubileuszu 30-lecia Koła Przyjaciół Fundacji JPII w Płd. Kalifornii. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12:00 koncelebrowaną Mszą świętą w Sanktuarium św. JPI, której przewodniczył przybyły z Rzymu Administrator Fundacji JPII, O. Krzysztof Wieliczko. We Mszy koncelebrowali również Ojciec Jan Bednarz, Sekretarz Generalny Zakonu Paulinów na Jasnej Górze oraz Proboszcz Parafii MBJ, Kustosz Sanktuarium, Kapelan Koła Przyjaciół Fundacji JPII, ks. Rafał Dyguła. Słowo Boże do licznie zebranych wiernych wygłosił O. Krzysztof Wieliczko. Po Mszy świętej w Sali Parafialnej odbył się uroczysty obiad, który zgromadził wielu gości, wśród nich naszych wielebnych Księży Gości. Mieliśmy również radość i zaszczyt gościć zawsze nam przyjaznego i pomocnego Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Los Angeles, Pana Mariusza Brymorę wraz z Małżonką. Na uroczystość przybyły również: Pani Wanda Gwoździowska, która wraz z mężem śp. Czesławem Gwoździowskim przed 30 laty zakładała nasze Koło oraz Pani Henryka Cybulska, żona naszego wieloletniego (23 lata) Prezesa Koła Przyjaciół Fundacji JPII w Płd. Kalifornii, śp. Pana Kazimierza Cybulskiego. Wielką radością było mieć również wśród naszych gości przedstawicieli wszystkich organizacji polonijnych, które działają na terenie Płd. Kalifornii. I tak na uroczystość przybyli: Panie Dyrektor Sobotnich Szkół Polskich w Yorba Linda i Los Angeles, Prezesi Kongresu Polonii Amerykańskiej, Polish National Alliance, Polish University Club, Polish Center, Polskiej Fali Radiowej, Domu Seniora "Szarotka", Zespołu Pieśni i Tańca "Krakusy", organizacji harcerskiej. Nie zabrakło również licznej grupy naszych członków i przyjaciół z polsko-amerykańskiej Parafii w Yorba Linda. Przybyłych gości powitała prezes Koła, Bogusława Doerr przedstawiając krótko historię powstania Koła i dziękując wszystkim członkom i działaczom Koła za ich 30 lat pracy i wspieranie Fundacji Jana Pawła II. Następnie głos zabrał ks. Rafał Dyguła, który poprowadził również wspólną modlitwę przed obiadem. Po smacznym obiedzie, który tradycyjnie od wielu lat na wszystkie fundacyjne uroczystości przygotowała Pani Teresa Turek, głos do zebranych gości zabrał O. Krzysztof Wieliczko, który w pięknych słowach mówił o Fundacji, jej zadaniach i osiągnięciach w ciągu całego okresu jej istnienia. Ojciec Krzysztof podziękował również wszystkim członkom naszego Koła, zarządowi i dyrekcji za pracę i wspieranie Fundacji. Na zakończenie wręczył Błogosławieństwa Ojca Świętego Franciszka zasłużonym członkom Koła Przyjaciół Fundacji JPII w Płd. Kalifornii, Paniom Wandzie Gwoździowskiej, Henryce Cybulskiej i Hance Gutkowskiej oraz Jadwidze Kawa z Nowego Yorku. Papieskie błogosławieństwa i podziękowanie otrzymały również Panie Zofia Adamowicz i Izabella Frankowska, które z wielkim zaangażowaniem i sercem pracują nieprzerwanie od 30 lat dla Fundacji, będąc członkami kolejnych zarządów i dyrekcji naszego Koła. Na zakończenie O. Krzysztof wręczył Błogosławieństwa również członkom obecnego zarządu i dyrekcji. Gratulacje z okazji jubileuszu, podziękowania za prace dla Fundacji naszego Ojca Świętego oraz życzenia sukcesów w dalszej pracy przekazał w serdecznych słowach Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Mariusz Brymora. Po przemówieniach i części oficjalnej mieliśmy okazję obejrzeć cześć artystyczną z rozbrajającym występem najmłodszej grupy "Maluchy" z Zespołu Pieśni i Tańca "Krakusy" z Los Angeles. Dzieci zaśpiewały ulubioną "Barkę" naszego Świętego Patrona i zatańczyły "Krakowiaczka", którego specjalnie przygotowały na tą uroczystość. Victoria Gryko, również z zespołu "Krakusy" zaśpiewała “Wadowice Moje Miasto”. Uczennice "Polskiej Macierzy Szkolnej" z Los Angeles, Emilka i Viktoria Ogińskie zaprezentowały 2 wiersze z wydanego przez Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Fundacji JPII, "Poetyckiego Dyptyku dla św. JPII". Uroczystość jubileuszu 30-lecia Koła Przyjaciół Fundacji JPII mogła się odbyć dzięki życzliwości i finansowemu wsparciu licznych sponsorów i donatorów m.in. Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Los Angeles, POLAM Federal Credit Union, Pań Joanny Grzanka i Grażyny Wiącek, Państwa Teresy i Bruna Mudy, Pana Andrzeja Rudnickiego. Kompletna lista wszystkich sponsorów i wolontariuszy znajduje sie na stronie www.fjp2la.com. Serdeczne Bóg zapłać wszystkim za wsparcie finansowe i pomoc w zorganizowaniu uroczystości jubileuszu. Dziękujemy z całego serca również wszystkim Gościom, którzy przybyli na naszą uroczystość oraz tym, którzy z różnych względów w niej nie mogli wziąć udziału ale wsparli nas modlitwą i inną formą pomocy również finansową.

Kolędnica 2017
- Meeting of Friends of John Paul II Foundation in Los Angeles.


W sobotę 7 stycznia 2017 nasze Koło Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Płd. Kalifornii urządziło kolejną Kolędnicę. Tym razem spotkaliśmy się w gościnnym domu Pani Izabelli Frankowskiej w Burbank. Wspólne kolędowanie zgromadziło więcej gości niż się spodziewaliśmy, co oznacza że ta polska tradycja jest nadal żywa i takie spotkania potrzebne. W serdecznej, wesołej i oczywiście świątecznej atmosferze spędziliśmy cudowne popołudnie i wieczór. O rodzinną atmosferę tego spotkania zadbała nasza wspaniała Gospodyni, Pani Iza. Po smacznej kolacji, zaczęliśmy śpiewanie kolęd przy akompaniamencie muzyki. W duecie zagrali nam: Pani Halinka Czarnecka - harmonijka ustna i flet oraz nasz Konsul ds. Prasy, Kultury i Polonii, Pan Ignacy Żarski - gitara. Bez wcześniejszych prób i przygotowań, Halinka i Pan Konsul zagrali brawurowo i spotkali się z ogromnym aplauzem Gości. Swoją grą dodali temu spotkaniu niewątpliwie dużo uroku. Po kolędach zaśpiewaliśmy przygotowaną przez pana Edka Hoffmana pastorałkę, po czym do drzwi zapukała "koza". To Pan Hoffman zadbał o kolejny element polskiego kolędowania. Przebrany za kozę bawił Gości i dalej śpiewał z nimi. Dziękujemy wszystkim Gościom Kolędnicy za przybycie oraz tym, którzy mimo iż z różnych powodów uczestniczyć w niej nie mogli, przekazali pieniężne donacje. Całkowity dochód w wysokości $ 1,500 przekazany zostanie do Fundacji Jana Pawła II. Pani Izie Frankowskiej raz jeszcze serdecznie dziękujemy za udostępnienie nam swojego domu na to cudowne spotkanie.

...dodatkowe zdjecia z Kolędnicy (click)


Boże Narodzenie to tajemnica radości!

"Wśród wielu synów ludzkich, wśród wielu dzieci, które w ciągu wieków przyszły na świat, tylko Ty jesteś Synem Bożym. Ty, Chryste, Synu Boga Żywego, spraw aby wszyscy zostali ogarnięci Jego miłosierdziem i pokojem"

Jan Paweł II

Drodzy Przyjaciele Fundacji Jana Pawła II, pragnę złożyć Państwu najlepsze życzenia błogosławionych Świąt Narodzenia Pańskiego i wszelkich potrzebnych łask w Nowym Roku 2017. Niech obfituje on w zdrowie, szczęście i pomyślność.

Bogusia Doerr
Prezes Koła w Płd. Kalifornii


Zapraszamy serdecznie na kolejną

Kolędnicę Papieską

Dochód w calości przekazany będzie do Fundacji Jana Pawła II w Rzymie. W programie: Kolacja - gorący i zimny bufet, wspólne śpiewanie tradycyjnych polskich kolęd, wspomnienia i opowiadania ●●● Oprawa muzyczna wieczoru - Renata Perzyna. ●●● Spotkanie odbędzie się w gościnnym domu Pani Izabelli Frankowskiej: 1125 Elmwood Ave., Burbank, CA 91501 Sobota, 7 stycznia 2017, godzina 4:00pm. Sugerowana donacja $ 20.00 - tax deductible RSVP do 5 stycznia 2017. Informacji udziela: Bogusława Doerr: 805-796 0960, email bogusia.doerr@gmail.com oraz Zdzisława Romanowska: 818 842 6740


Walne Zebranie Koła FJP2
- niedziela, 20 listopada 2016, godzina 10:30, w "Szarotce" (patio),
3400 W Adams Blvd, Los Angeles, CA 90018
-śp   Stanisław Kazimierz Cybulski

Zmarł Pan Stanisław Kazimierz Cybulski (5.12.1926 - 2.09.2016), wieloletni Prezes Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Płd. Kalifornii. Wraz z Panem Gwoździowskim zakładał je w roku 1987 i prowadził z wielkim sercem i zaangażowaniem przez ponad 20 lat. Od momentu przybycia do Kalifornii w roku 1955 Pan Cybulski brał bardzo czynny udział w życiu społeczno-kulturalnym miejscowej Polonii. Był Prezesem Polskiej Macierzy Szkolnej w Los Angeles, członkiem redakcji, komentatorem i spikerem Polskiej Fali Radiowej w Los Angeles, kierował Zespołem Tanecznym "Krakusy". Organizował odczyty i wieczory literackie w Polskiej Bibliotece i Klubie Kulturalnym w Los Angeles. Od roku 1988 przez 23 lata był Prezesem Koła Przyjaciół Fundacji JPII w Płd. Kalifornii. O Fundacji JPII mówił zawsze: "to moje życie". Odejście Pana Kazika to duży cios dla naszego Koła i całej tutejszej wspólnoty polonijnej. Za swoje zasługi dla Fundacji i Kościoła katolickiego Pan Kazimierz został odznaczony przez 2 Papieży krzyżem "Pro Ecclesia et Pontifice": w roku 1993 przez św. Jana Pawła II oraz w roku 2012 przez Benedykta XVI. Zaś kolejni Prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej na Obczyźnie uhonorowali Go Srebrnym Krzyżem Zasługi (1971) i Złotym Krzyżem Zasługi (1987). Prezydent Lech Wałęsa odznaczył Pana Cybulskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (1993). Od dwóch lat choroba spowodowała, że Pan Kazimierz musiał się wyłączyć z aktywnego życia społecznego. Był jednak zawsze myślami z nami, a szczególnie z Fundacją Jana Pawła II. Dawał dobre rady i wskazówki. Będzie nam bardzo brakować zawsze życzliwego, uśmiechniętego i dowcipnego, dobrego Katolika i gorącego polskiego patrioty, Pana Kazika Cybulskiego. Pani Henryce Cybulskiej, Synowi , Wnukom i całej Rodzinie składamy z serca płynące wyrazy współczucia i zapewnienia o modlitwie.

Msza pogrzebowa odbędzie się 10 września o godzinie 11:00 w Kościele Matki Bożej Jasnogórskiej, Sanktuarium Św. JPII, 3424 W.Adams. Blvd., Los Angeles, CA 90018 Zgodnie z życzeniem Rodziny zamiast kwiatów mogą być składane ewentualne donacje na "Koło Przyjaciół Fundacji JPII w Płd. Kalifornii", które przekazane zostaną w całości do Fundacji w Rzymie.72 ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Jan Romocki (1925-1944) "Bonawentura" - Modlitwa Bonawentury

Od wojny, nędzy i od głodu
Sponiewieranej krwi narodu
Od łez wylanych obłąkanie
Uchroń nas Panie!

Od nieprawości każdej nocy
Od rozpaczliwej rąk niemocy
Od lęku przed tym, co nastanie
Uchroń nas Panie!

Od bomb, granatów i pożogi
I gorszej jeszcze w sercu trwogi
Od trwogi strasznej jak konanie
Uchroń nas Panie!

Od rezygnacji w dobie klęski
Lecz i od pychy w dzień zwycięski
Od krzywd, lecz i od zemsty za nie
Uchroń nas Panie!

Uchroń od zła i nienawiści
Niechaj się odwet nasz nie ziści
Na przebaczenie im przeczyste
Wlej w nas moc, Chryste!


Janek Romocki miał lat 17 kiedy napisał wiersz. Napisał ten wiersz w czerwcu w 42 roku, w czasie wojny, dwa lata po śmierci Taty - zagniecionego samochodem. Napisał ten wiersz i po wojnie Mama samotna pracowała w kościele św. Michała na Mokotowie. I przyjaźniła się z księdzem kardynałem Wyszyńskim, i temu księdzu dała ten wiersz napisany przez Janka - 17-sto letniego chłopca. (Stanisław Sieradzki, ps. 'Świst')


UROCZYSTOŚĆ 35-TEJ ROCZNICY FUNDACJI JANA PAWŁA II
W LOS ANGELES

W niedzielę Zesłania Ducha Świętego, 15 maja 2016, w Parafii Matki Bożej Jasnogórskiej, Sanktuarium Św. Jana Pawła II w Los Angeles nasze Koło świętowało 35-tą rocznicę Fundacji Jana Pawła II. Uroczystości rozpoczęły się Koncelebrowaną Mszą Świetą o godzinie 12:00, odprawioną pod przewodnictwem Ojca Michała Chaberka, Dominikanina, ze współudziałem Ks. Andrzeja Dobrzyńskiego, Dyrektora Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Fundacji JPII, który wygłosił do zgromadzonych Parafian homilię. Msza odprawiona była w intencji Fundacji JPII oraz jej Członków. Gośćmi honorowymi naszej uroczystości byli Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Los Angeles, Mariusz Brymora wraz z Małżonką, przybyły do nas z Rzymu Ks. dr. Andrzej Dobrzyński oraz O. Michał Chaberek, który już kilkakrotnie brał udział w uroczystościach naszego Koła i zadbał o ich oprawę duchową.

Po Mszy Świętej udaliśmy się wszyscy do Sali Parafialnej na uroczysty obiad. Cieszyliśmy się bardzo móc świętować tą ważną dla Fundacji rocznicę wraz z prezesami i przedstawicielami wszystkich organizacji polonijnych, które działają od lat na naszym terenie: Kongresu Polonii Amerykańskiej, PNA, Szkoły Sobotniej "Polska Macierz Szkolna, zespołu tańca "Krakusy", Polish Center of Los Angeles, Polskiej Fali Radiowej, Domu Polskiego Seniora Szarotka", Związku Weteranów II Wojny Światowej, lokalnej organizacji harcerskiej oraz naszych Parafian z Los Angeles i Yorba Linda.

Pan Konsul Generalny, Mariusz Brymora wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym podkreślił znaczenie Fundacji i Pontyfikatu św. Jana Pawła II dla Polski i świata. Wzruszającym momentem było wręczenie przez Pana Konsula Generalnego dyplomów uznania dla 3 zasłużonych członkow naszego Kola. Za 30-toletnią pracę dla Fundacji wyróżnione zostały Panie Izabella Frankowski i Zofia Adamowicz jak również Pan Kazimierz Cybulski, który pełnił funkcję Prezesa naszego Koła przez ponad 22 lata.

Po obiedzie, który tradycyjnie przygotowała Pani Teresa Turek i który również tradycyjnie podali naszym Gościom harcerze z Los Angeles, miał swoje wystąpienie nt. Fundacji i kierowanego przez niego Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu, Ks. dr. Andrzej Dobrzynski. Słowa Ks. Andrzeja, Jego ciepłe podziękowanie wszystkim członkom i dobroczyńcom Fundacji za jej wspierania były zachętą dla grupy osób do wzięcia aplikacji członkowskich.

Po części oficjalnej rozpoczęlismy wspólne śpiewanie ulubionych piosenek św. JPII, które poprowadzili Ewa Angeli i Henryk Chrostek, również wolontariusze naszej niedzielnej uroczystości. Sala Parafialna wypełniła się muzyką, śpiewem i radością. Cieszymy się bardzo, że pomysł wspólnego śpiewania dla naszego Świętego Patrona został przyjęty tak ciepło i z entuzjazmem. Dziękujemy serdecznie wszystkim Gościom za wzięcie udziału w uroczystości 35-tej rocznicy istnienia Fundacji JPII i tym samym jej wsparcie. Sponsorom i wolontariuszom za ogromną pomoc w jej zorganizowaniu. Zapraszamy na kolejne wydarzenia naszego Koła Przyjaciół Fundacji JPII w Płd. Kalifornii.
....dodatkowe zdjecia z Bankietu FJP2 (click)


śp   Janina Kosowicz

Ze smutkiem zawiadamiamy o śmierci długoletniej i aktywnej członkini naszego Koła Pani Janiny Dubickiej-Kosowicz, która odeszła od nas 1 kwietnia 2016 roku w wieku lat 86. Trudno jest żegnać na zawsze Osobę, która jeszcze tak niedawno była z nami. Zawsze życzliwa, uśmiechnięta, przyjacielska i pomocna. Pani Janina brała czynny udział w życiu naszej lokalnej społeczności polonijnej, bedąc również aktywnym członkiem Kongresu Polonii Amerykańskiej i Domu Spokojnej Starości "Szarotka". Jej śmierć to duża strata dla naszej społeczności. Będzie nam bardzo brakować zawsze uśmiechniętej twarzy Pani Janeczki. Panu Frankowi Kosowicz, Pani Teresie Dudzick oraz całej Rodzinie składamy z serca płynące wyrazy współczucia i zapewnienia o modlitwie.
W imieniu wszystkich Członków Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Kalifornii Bogusława Doerr, Prezes

Uroczystości pogrzebowe odbędą sie 14 kwietnia 2016 roku na katolickim cmentarzu Holy Cross, 5835 W. Slauson Ave., Calver City, CA 90230. Godzina 11:00 - wspólny różaniec, Godzina 12:30 - Msza Święta, a następnie odprowadzenie Zmarłej do grobu w sekcji Św. Józefa.
Reception w Holly Cross Mortuary Building. In lieu of flowers, please make a donation to Polish American Charities of Southern California. Please indicate Janina Kosowicz in the memo. All donations will be sent to Wspólnota Polska in Warsaw to enable Polish youth from Belarus and Lithuania to attend World Youth Day in Krakow, Poland.
   Wielkanoc 2016
Chrystus Zmartwychwstał - Prawdziwie Zmartwychwstał

Po szabacie, kiedy zaświtał pierwszy dzień tygodnia, przyszła Maria Magdalena i druga Maria, aby obejrzeć grób. 2 Nagle nastąpił wielki wstrząs. Anioł Pana zstąpił z nieba, podszedł, odsunął kamień i usiadł na nim. 3 Jego wygląd - jak blask błyskawicy, a jego odzienie - białe jak śnieg. 4 Owi pilnujący zostali sparaliżowani strachem przed nim i byli jak martwi. 5 Tymczasem anioł, odzywając się do kobiet, powiedział: "Wy się nie bójcie. Ja wiem, że szukacie ukrzyżowanego Jezusa. 6 Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak powiedział. Podejdźcie, zobaczcie miejsce, gdzie leżał, 7 i zaraz idźcie, powiedzcie Jego uczniom: "Powstał z martwych i właśnie udaje się przed wami do Galilei. Tam Go zobaczycie". Oto wam rzekłem". 8 Odeszły wtedy szybko od grobowca i ze strachem, a zarazem z wielką radością, pobiegły powiadomić Jego uczniów. 9 Nagle Jezus wyszedł im naprzeciw i powiedział: "Witajcie". One podeszły, objęły Go za nogi i pokłoniły się Mu. 10 Wtedy Jezus im rzekł: "Nie bójcie się. Idźcie, powiedzcie moim braciom, by poszli do Galilei. Tam mnie zobaczą". (Ewangelia według św. Mateusza)


Luty 2016
- Święto Matki Boskiej Gromnicznej

"O Panno prześliczna, gromniczna! Pod ogień Twój święcony, wiszący nad woskiem gromnic, przez las kolący i wyjące wilki, idę bez wszelkiej obrony: Nie módl się, ani się przyczyniaj, ale tylko wspomnij! Ty, coś rodziła Dziecię bez ognia i dachu, a przez ucieczkę uszła od zamachu i potem całe życie wyczekała w lęku na Syna mękę... Ty, coś chodziła między śmiertelnymi, najbliższa ziemi i najdalsza ziemi, mnie, płomienia szukająca w białych świecach, od napadu zbójeckiego nie chroń, ale mi gromnice dalekie w jutrznię wyraźną rozniecaj, nad mgłą szronu, nad zawisną między chałupami sanną, ...I nie módl się, Najświętsza Panno, Gwiazdo szczęśliwego, krótkiego konania, nie módl się, Zorzo łask, nie osłaniaj, tylko wspomnij"

(K. Iłłakowiczówna)

"Gdy życie nasze dobiegnie do końca, Gdy Bóg ostatnie godziny policzy, Niech nam zaświeci, jak promienie słońca, Światło gromnicy. Gdy nasze czoło pot śmiertelny zrosi, Gdy nasze łoże obstąpią szatani, Twojej obrony niech każdy uprosi - Gromniczna Pani! Kiedy nad nami zawisną czarne chmury, Gdy na wsze strony lecą błyskawice, Gdy ciemność straszna od dołu do góry: Święćmy gromnice! Matko Najświętsza! My nędzni grzesznicy, Pod Twoją obronę się uciekamy, Przed Twym obrazem, przy świetle gromnicy, Ciebie błagamy! Tyś jasna gwiazda na morzu żywota, Pokus się o Cię rozbiją bałwany! Kto się ucieka do Cię, Matko złota, Jest wysłuchany. Bądź nam Matką w życiu i przy zgonie, Niech Twoja łaska zawsze nam przyświeca, Niech nasza miłość ku Tobie zapłonie. (Józef Strug)


Kolędnica 2016
- Meeting of Friends of John Paul II Foundation in Los Angeles.

W sobotę 9 stycznia nasze Koło Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Płd. Kalifornii urządziło Kolędnicę w gościnnym domu Państwa Agnieszki i Jerzego Góreckich w Granada Hills. Było to cudowne spotkanie: bardzo serdeczne, rodzinne, radosne i smaczne. Na licznie zgromdzonych gości czekały tradycyjne polskie potrawy z bigosem włącznie. Najważniejszą częścią wieczoru było oczywiście wspólne śpiewanie polskich kolęd. Śpiewy poprowadzila Renia Perzyna, która również grała na gitarze. Gawęda Zosi Adamowicz o wojennych wigiliach na Syberii i w Ugandzie wzruszyła większość uczestników tego wieczoru. Po kolędach przyszedł czas na pastorałki, których śpiewanie zainicjował gość naszej uroczystości, Ojciec Michał Chaberek, Dominikanin, kapelan w college pod wezwaniem św. Tomasza z Akwinu z Santa Paula. Ojciec Michał kolędował z nami, pasterzował i zapewnił duchową opiekę podczas tego wzruszającego wieczoru. Honorowy gość naszej uroczystości, Konsul ds. Prasy, Kultury i Polonii, Pan Ignacy Żarski, wtórował do wspólnych śpiewów grą na drugiej gitarze. Gerhard zaśpiewał kolędę po niemiecku, Marcin zachwycał góralską gwarą, zaś zaśpiewanie kolędy "Cicha Noc" po angielsku było hołdem dla naszej amerykańskiej ojczyzny. Pan Konsul Żarski dodał niewątpliwie uroku temu wieczorowi nieoczekiwaną przez nikogo i wspaniałą grą na gitarze. Ojciec Michał oczarował nas zaś swoją serdecz-nością, bezpośredniością i przepięknym śpiewem. Nieoczekiwanie wysoki dochód z Kolędnicy wyniósł $2,005.00. Zostanie on w całości przekazany do Fundacji JPII w Rzymie. Dziękujemy wszystkim Gościom Kolędnicy za przybycie oraz tym, którzy mimo iż z różnych powodów uczestniczyć w niej nie mogli przekazali pieniężne donacje. Państwu Góreckim dziękujemy najserdeczniej za udostęp-nienie nam swojego domu na to cudowne spotkanie.(bd)
...dodatkowe zdjecia z Kolędnicy (click)


Boże Narodzenie to tajemnica radości!

W tej radości uczestniczy Kościół, napełniony dziś światłem Syna Bożego: nigdy nie zapanują nad nim ciemności. Oto chwała odwiecznego Słowa, które z miłości stało się jednym z nas.

Jan Paweł II 25 grudnia 2002

Drodzy Przyjaciele Fundacji Jana Pawła II, pragnę złożyć Państwu najlepsze życzenia błogosławionych i radosnych Świąt Narodzenia Pańskiego. Niech Święty Jan Paweł II wraz z Matką przychodzącego Chrystusa pomogą nam je w pełni przeżywać. W nadchodzącym Nowym Roku życzę Państwu wszelkich potrzebnych łask. Niech obfituje on w zdrowie, szczęście i pomyślność.

Przy tej okazji z radością pragnę zaprosić Państwa na Kolędnicę Papieską. Kontynując piekną, polską tradycję wspólnego kolędowania spotkamy się 9 stycznia 2016 o godzinie 4:00 w gościnnym domu Państwa Agnieszki i Jurka Góreckich. Szczegóły wraz z adresem znajdują się w załączonej ulotce. Do wspólnego kolędowania zapraszamy serdecznie wszystkich, nie tylko członków naszego Koła. Chętnych prosimy o potwierdzenie najpóźniej do 7 stycznia 2016. Mając nadzieje, że spotkamy sie wszyscy na Kolędnicy łączę najserdeczniejsze pozdrowienia dziękując jednocześnie za wspieranie Fundacji naszego Ṡwiętego Patrona.

Bogusia Doerr
Prezes Koła w Płd. Kalifornii


--:-- / --:--  

Zaproszenie na Kolędnicę (pdf)

Serdeczne gratulacje
dla Członkini naszego Koła

Z ogromną dumą i radością chcemy podzielić się wiadomością o wielkim wyróżnieniu, które spotkało Członka naszego Koła, Panią Krystynę Orłowicz.

28 października 2015 w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu, Pan Prezydent Andrzej Duda wręczył Pani Krystynie Orłowicz, Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP za jej ogromny wkład pracy na rzecz Polonii. Pani Krystyna Orłowicz jest od lat Prezesem Stowarzyszenia "Kresy" we Francji oraz założycielem pierwszej polskiej szkoły językowej w Paryżu. Jej wieloletnia praca jest wyrazem nie tylko ogromnego poświęcenia ale przede wszystkim patriotyzmu i bycia wiernym nauczaniu św. Jana Pawła II. W swojej książce "Pamięć i tożsamość" Jan Paweł II w rozdziale "Myśląc Ojczyzna" pięknie wyjaśnia nam pojęcia" 'ojczyzna", "naród", "kultura". Pisze o gotowości slużenia Ojczyznie. Takim przykładem slużenia Ojczyźnie jest właśnie Pani Krystyna Orłowicz, której z całego serca gratulujemy tego wielkiego wyróżnienia. (bd)
Walne Zebranie Koła FJP2
- niedziela, 8 listopada 2015, godzina 10:30, Sala Warszawska,
Polska Parafia, 3424 W Adams Blvd, Los Angeles, CA 90018
-16 października 2015, minie kolejna, 37-ta rocznica Wielkiego Pontyfikatu Świętego Jana Pawła II. W tej intencji nasze Koło zamówiło Mszę Świętą, która będzie odprawiona w niedzielę, 18 października 2015, o godzinie 9:00 rano, w parafii Matki Bożej Jasnogórskiej w Los Angeles. Po mszy odmówimy wspólnie Różaniec.
Zapraszamy do uczestniczenia we Mszy Świętej i wspólnej modlitwie.


Wieczornica Papieska
- Meeting of Friends of John Paul II Foundation in Los Angeles.

On Saturday June 21st, 2015 - members of the Friends of John Paul II Foundation in Southern California met in hospitable home of Mrs. Izabella Frankowska in Burbank. The meeting had a special meaning. The president of the group - Bogusia Doerr - represented us in Rome during the First Anniversary of the Canonization of Saint John Paul II and the meeting of the Presidents of the Foundation's Chapters from all around the world. An event which takes place in Rome every few years. The goal of that meeting is to summarize activities of each chapter, share experience and set up the plan for future. Bogusia gave us a summary of the event.

On Saturday, April 25th, 2015, all groups participated in the solemn Holy Mass at the altar of St. John Paul II. Cardinal Stanisław Ryłko, President of the Administrative Council celebrated the mass and delivered homily. Among many priests who were concelebrating the Eucharist, there was Fr. dr. Krzysztof Wieliczko, Administrator of the John Paul II Foundation.

The same day the Presidents of John Paul II Foundation gathered in Clementine’s Auditorium in Vatican for private audience with the Pope Francis, who greeted the Presidents and thanked them for their activities and the funds provided for the valuable causes all over the world.

The Anniversary and Thanksgiving Holly Mass was celebrated in St. Peter’s cathedral in Rome on Monday, April 27th with cardinal Angelo Sodano and cardinal Stanislaw Dziwisz, who delivered the homily.

At the meeting in Burbank “Wieczornica Papieska” an honorable guest from Paris Krystyna Orłowicz presented activities of their Friends of John Paul II group and activities of other Polonia organization in Paris, eg. Kresy and Polish and French school providing classes to Polish children and to new arrivals in France. After lively discussion Krystyna Orłowicz joined our Friends of John Paul II Foundation in Los Angeles.

The guests enjoyed a variety of snacks, salads, meats and drinks gorgeously displayed in the dining room decorated for the event by Mrs. Frankowska in white and yellow.

The event was also an occasion for generous donations to the Foundation. We collected $1311

The evening was filled with joy and fun.

Many thanks to Mrs. Frankowska for her generous hospitality and the warm ambience she created.


Koło Przyjaciół Fundacji
Świętego Jana Pawła II w Misji San Gabriel Arcángel.

W sobotę 14 marca 2015, członkowie Koła Przyjaciół Fundacji Świętego Jana Pawła II w Południowej Kalifornii zorganizowali wycieczkę do misji w San Gabriel. Misja San Gabriel jest czwartą misją założoną przez Franciszkanina bł. Junipero Serra 8 września 1771 roku na terenie Kalifornii. Ojciec Junipero Serra został ogłoszony błogosławionym przez naszego Ojca Świętego JPII, 25 września 1988 roku.

Na wstępie spotkania przewodniczka bardzo obrazowo i interesująco przedstawiła nam historię tego miejsca. Następnie udaliśmy się do starego kościółka na modlitwę. Pod przewodnictwem Jurka Góreckiego uczciliśmy ten dzień i okazję wspólną modlitwą o wstawiennictwo św. Jana Pawła II, „Ojcze nasz” , „Zdrowaś Mario” i "Chwała Ojcu". Przewodniczka prowadziła nas przez różne sekcje misji i opisywała życie na misji i prace wśród lokalnej indiańskiej ludności.

Wśród wielu interesujących zabytków i eksponatów nasza uwagę zwrócił grób misjonarza o nazwisku Józef Bocheński. Był tu misjonarzem i zmarł w roku 1998.

Na zakończenie zwiedzania udaliśmy sie na patio misji, gdzie na wstępie Prezes Koła Bogusia Doerr odczytała ostatnie Orędzie Świętego Jana Pawła II na Wielki Post 2005. Następnie zaczęliśmy wspólny piknik. Uczestniczki spotkania przygotowały wiele wspaniałych ciast symbolizujących Wielkanocne babki. Trudno było rozstać się, choć pogoda podgrzewała nas niemiłosiernie. Wobec tego udaliśmy się do chłodnego gościnnego domu Państwa Adamowiczów, gdzie wspominaliśmy Świętego Jana Pawła II, jego nauczanie i ogromną rolę, jaką odegrał w historii Kościoła, historii świata a szczególnie historii Polski.


Pomoc dla sierocińca w Ugandzie

Na ostatnim zebraniu (Walnym) podjęliśmy wspólnie decyzję o przekazaniu donacji dla szkoły/domu dziecka w Ugandzie. Donację pieniężną przekazaliśmy na początku grudnia. Poniżej znajdziecie email z podziękowaniem od Dyrektora szkoły za naszą donację pieniężną.

Dearest B. Doerr

Greetings from Uganda, especially from the children of Broadway Nursery and Primary school Masaka Uganda. I would like to expose our pleasure and happiness we have received from you and your Organization. I used to hear it from my friend that you Friends of John Paul Foundation of Southern California you restore hope where it has been lost, You give happiness where there is sadness and tears, You give new life to those who are in need but today am the one to give testimony. It was a great joy, Happiness, tears of joy, when our and your children receiving shoes and books from your donation. As i told before that we will use this donation to buy some shoes to those in need of pairs of shoes for them. Finally today in their home uniforms very smart in blue they have received your donations that even made them to cry because some they couldn't believe it. In the photos attached i would like to thank and appreciate your contribution given to our project that helped our some of children in the document we sent to of those who lacked pairs of shoes they have got theirs. Through the intercession of Saint John Paul II we would like to request you to continue helping us as you did to us. This problem is solved we have a major problem of a School toilet i hope that you have received the warning letter from Masaka Municipal Council. Still in my prayer we have hope that we will be helped in this Months of December Through the intercession of Saint John Paul II. Send out thanks and appreciation to all Friends of John Paul Foundation of Southern California who have contributed any thing to change pupils/ children live, to give them hope, We will never Forget you, we will always put you in our prayers, we don't know which word we can use to thank you. "Long Live Friends of John Paul Foundation of Southern California"

May the good Lord Bless you and protect you all.
Yours in Service
Mister SulaimanMaryjne Rekolekcje ze św. Janem Pawłem II.

W roku kanonizacji, Polska Parafia w Los Angeles, serdecznie zaprasza na Maryjne Rekolekcje ze św. Janem Pawłem II. Odbywać się one będą, w każdą pierwszą sobotę miesiąca, o godz. 10 rano, w naszej świątyni, którą przed laty osobiście nawiedził przyszły święty Kościoła - ks. kard. Karol Wojtyła, i w której przechowywane są jego święte relikwie pierwszego stopnia.

Polska Parafia, 3424 W Adams Blvd, Los Angeles, CA 90018

( więcej informacji na stronie Polskiej Parafii w Los Angeles )

Walne Zebranie Koła FJP2
- niedziela, 16 listopada 2014, godzina 14:00, Sala Kaszubska,
Polska Parafia, 3424 W Adams Blvd, Los Angeles, CA 90018
-Wyniki konkursu dla dzieci i młodzieży
- 2014 -

19 pazdziernika 2014 zakończony został konkurs dla dzieci i młodzieży ogłoszony przez nasze Koło dla uczczenia kanonizacji Św. Jana Pawła II. W kategorii esej pt. "Jan Paweł II - dlaczego Święty", Komisja Konkursowa przyznała II-gą nagrodę tj. $ 100.00 dla Pawła Gertych. W kategorii praca plastyczna pt. "Przedstaw jedno z miejsc pielgrzymek Św. Jana Pawła II" zwyciezcami zostali: Jacek Gertych, który otrzymał I-szą nagrodę w wysokości $ 150.00, Wiktoria Bochniak, otrzymała II-gą nagrodę w wysokosci $ 100.00 oraz Jakub Kozioł, który otrzymał III-cią nagrodę i $ 50.00. Ponadto wszyscy zwycięzcy otrzymali również pamiątkowe dyplomy, książki o Św. Janie Pawle II oraz różańce przywiezione dla nich z Rzymu z uroczystości kanonizacyjnej naszego Ojca Świętego.

Dziękujemy serdecznie sponsorom, którzy ufundowali nagrody konkursowe: Polish Federal Credit Union POLAM, Polish Center of Los Angeles oraz Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Los Angeles.

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za wzięcie udziału w naszym konkursie.16 października 2014 minie kolejna, 36-ta rocznica Wielkiego Pontyfikatu Świętego Jana Pawła. W tej intencji nasze Koło zamówiło Mszę Świętą, która będzie odprawiona w niedzielę 19 października 2014 o godzinie 9:00 rano w parafii Matki Bożej Jasnogórskiej w Los Angeles.

Po mszy odmówimy wspólnie Różaniec.

Zapraszamy do uczestniczenia we Mszy Świętej i wspólnej modlitwie.Ojciec Krzysztof Wieliczko w naszej Parafii Matki Bożej Jasnogórskiej w Los Angeles
- sierpień 2014 -

W dniach 22-24 sierpnia gościł w naszej Parafii Matki Bożej Jasno-górskiej w Los Angeles Ojciec Krzsztof Wieliczko. O. Krzysztof przybył do nas na uroczystości odpustu parafialnego oraz nawiedzenia Matki Bożej w kopii cudownej Ikony Jasnogórskiej, która wędruje od 2012 roku po świecie w ramach ruchu "Ocean to Ocean w obronie życia".

Uroczystości rozpoczęły się duchowym przygotowaniem do peregrynacji w piatek, 22 sierpnia, Mszą Świeta z nauką ks. profesora Tadeusza Guza. Następnie, nocne maryjne czuwanie modlitewne z Apelem Jasnogórskim.

Peregrynujący Obraz Jasnogórski przybył do naszej parafii w sobotę 23 sierpnia w wigilię odpustu parafialnego oraz rocznicę przyjazdu Czarnej Madonny na kontynent amerykański. Powital Go proboszcz parafii, ks. Rafał Dyguła wraz z Ojcem Krzysztofem oraz zgromadzonymi parafianami. W uroczystej procesji Obraz został wniesiony do kościoła, a następnie Ojciec Krzysztof odprawił o godzinie 5:00 uroczystą koncelebrowaną Mszę Świetą. Wraz z nim Mszę odprawili ks. Rafał Dygula oraz Fr. Peter West, wiceprezezes Stowarzyszenia Human Life International, który od roku wędruje po Stanach Zjednoczonych z Obrazem Czarnej Madonny. W tym czasie Ikona Częstochowska przejechała w poprzek Ameryki, po drodze odwiedzając kilkanaście katedr i kilkaset kościołów. Przybyła do naszej parafii w roku kanonizacji Św. Jana Pawła II, wielkiego orędownika życia poczętego, który swoim wielkim i świętym pontyfikatem głosił cywilizację życia i szacunek dla życia. W przepięknym Słowie Bożym Ojca Krzysztofa, które mielismy szczęście wysłuchac, przypomniał fascynującą historię obrazu Czarnej Madonny - Królowej Polski oraz Jej wpływ na bieg historii naszej Ojczyzny. W homilii nie zabrakło oczywiście Osoby naszego Ojca Świętego, który swoje całe życie zawierzył Matce Bożej. Słowa Ojca wycisnęły lzy na twarzach wielu parafian. Ojciec Krzysztof przekazał również na ręce ks. proboszcza Dyguły specjalne błogosławieństwo, które Ojciec Święty Franciszek nadesłał dla parafii, na czas nawiedzenia naszej Świątyni przez Matkę Bożą w znaku cudownej Ikony Jasnogórskiej. Po tej bardzo wzruszajacej Mszy Swiętej trwała nieustannie adoracja i towarzyszące jej modlitwy: Różaniec Rodzicow za dzieci, Droga Krzyżowa Dziecka Nienarodzonego. Odnowionone zostały Śluby Jasnogórskie Narodu Polskiego, a o północy Ojciec Krzysztof odprawił dla czuwających kolejną Mszę Świętą.

W niedzielę odpustu parafialnego 24 sierpnia o godzinie 3:00, Ojciec Krzysztof poprowadził Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a następnie odprawił Mszę Świętą po łacinie. O godzinie 5:00 nastapiło uroczyste pożegnanie Obrazu Jasnogórskiego. Odjechał wraz z Fr. Peter West do następnej parafii.

Po zakończonych uroczystościach nie mogło oczywiście zabraknąć spotkania Ojca Krzysztofa z członkami naszego Koła. Ojciec podziękowal wszystkim za pracę na rzecz ukochanej Fundacji naszego Ojca Świętego. Udzielił nam rownież wskazówek i porad do dalszej efektywnej działalności. Na spotkanie przybyli również nowi członkowie Koła, którzy pragnęli osobiście poznać Administratora Fundacji. Żegnając się z nami Ojciec Krzysztof zaprosił do Rzymu na uroczystości związane z 1-szą rocznicą kanoznizacji Świętego Jana Pawła II, w kwietniu przyszłego roku. My zaś dziękujemy Ojcu Krzysztofowi, że był z nami podczas tak ważnego wydarzenia dla naszej społeczności jakim było nawiedzenie Matki Bożej w Jasnogórskiej Ikonie. Matka Boża przyszła do nas by nas pokrzepić i umocnić w wierze i w tym czasie Ojciec Krzysztof byl z nami i moglismy wraz z nim wspólnie się modlić.- June 11th, 2014 - 7:30pm - Memorial Mass for Marta Szumanska
Our Lady of the Bright Mount Church
3424 W Adams Blvd, Los Angeles, CA 90018
(323) 734-5249
Reception to Follow At Szarotka (Next door to Church)

Marta Szumanska was born in England on July 17th 1947 to Zbigniew and Zofia Szumanski. Marta died suddenly on Friday May 16th at her home. The Szumanski family came to California in 1955 and became best of friends with the Adamowicz, Cybulski and other Polish families in Los Angeles. My memories of Marta go back to 1958 when our family immigrated to US. Zbyszek and my father were best of friends since kindergarten in Zakopane around 1917. So our families were very close. Marta was a very happy full of life wonderful person and herself very active in Polish community including Krakusy and the Millennium Club. She was also active in Children’s Medical Care Foundation and Friends of John Paul II Foundation. We are all very sad at her untimely death and pray for the repose of her soul. A memorial mass will be held June 11th at the Polish church. In lieu of flowers please make a donation to the Friends of John Paul II Foundation. Lots of love and best wishes on your journey Home.

Marty Karpiel

Serdecznie dziękujemy wszystkim Ofiarodawcom za donacje, które zostaly złożone zamiast kwiatów. Kwota donacji wyniosła $555.00"Konkurs dla dzieci i młodzieży"

Z okazji kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II,
DYREKCJA I ZARZĄD KOŁA PRZYJACIÓŁ FUNDACJI JANA PAWŁA II
w POŁUDNIOWEJ KALIFORNII, ogłasza konkurs dla dzieci i młodzieży.

Tematy konkursowe:

Grupa wiekowa 15-18 lat - Esej: "Jan Paweł II - dlaczego Święty?"

Praca (w języku polskim lub angielskim) powinna mieć objętość 3 stron (max. 3000 słów)

I-sza nagroda $ 150.00
II-ga nagroda $ 100.00
III-cia nagroda $ 50.00

Grupa wiekowa 10-14 lat - Praca Plastyczna: "Przedstaw w dowolnie wybranej przez siebie formie plastycznej (grafika, akwarela, rysunek, obraz olejny, rzeźba) jedno z miejsc pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II".

Do pracy dołącz krótki opis (5 zdań) zawierający nastepujące informacje: miejsce i datę pielgrzymki, uzasadnienie dlaczego wybrałeś właśnie to miejsce i dlaczego jest ono dla ciebie ważne."

I-sza nagroda $ 150.00
II-ga nagroda $ 100.00
III-cia nagrod $ 50.00

Prace z dopiskiem "Konkurs" prosimy nadsyłać do dnia 31 lipca 2014 na adres:
Koło Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, 3424 W.Adams Blvd., Los Angeles, CA 90018

Uczestnicy konkursu proszeni są o podanie adresu, numeru telefonu oraz wieku.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi we wrześniu 2014.

Nagrody konkursowe ufundowali:
Polska Unia Kredytowa POLAM, Polish Center of Los Angeles, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Koło Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Płd. Kalifornii.

Informacji udziela: Bogusława Doerr 805-796-0960, email: bogusia.doerr@gmail.com


Lokalna pielgrzymka do San Fernado Mission "Śladami bł. Jana Pawła II"

W ramach duchowego przygotowania do kanonizacji bł. Jana Pawła II nasze Koło zorganizowało lokalną piegrzymkę do miejsca, które osobiście nawiedził nasz Papież 16 września 1987. Bł. Jan Paweł II wybrał Mission San Fernando Rey de Espana na spotkanie z 300 katolickimi biskupami amerykańskimi, którzy przybyli tego dnia z całych Stanów Zjednoczonych na spotkanie z Ojcem Świętym. Na pamiatkę Jego odwiedzin na murze okalającym Misję jak rownież na ścianie kościola widnieje godło papieskie z datą 1987.

Zanim zaczęliśmy zwiedzać Misję San Fernando nasza grupa udała sie do miejscowego kosciółka, w którym 27 lat temu modlił się rownież nasz Ojciec Święty. Odmówiliśmy wspólnie Modlitwę Różancową, Modlitwę o udzielenie łaski przez wstawiennictwo bł. Jana Pawła II, Koronkę do Miłosierdzia Bożego o godzinie 3:oopm, do której wtórowały nam dzwony kościelne. Modliliśmy się również o zdrowie dla jednej z naszych przyjaciół.

Po zakończonych modlitwach odczytane zostały słowa Ojca Świętego, które wygłosił 16 wrzesnia 1987 roku do biskupów ameykańskich. Atmosfera podczas tej wspólnie spędzonej godziny na modlitwach i medytacji w przepięknym kosciółku San Fernado była wyjątkowa. Mieliśmy poczucie bliskości i wspólnoty.

Następnie udaliśmy się do misyjnego muzeum, w którym oprócz pamiątek związanych bezpośrednio z historią tego miejsca, znajdują się również te dla nas najważniejsze, związane z Osobą bł. Jana Pawła II i Jego pobytem w Misji: m.in. klęcznik na którym odmówił poranną modlitwę, fotel, ornat i stuła.

Zabudowania i kosciół położone są w przepięknym komleksie ogrodowym, co sprawia że odwiedziny tego miejsca mają nie tylko znaczenie edukacyjne. Dla przebywających tam osób jest to oaza spokoju, modlitwy, skupienia i zadumy.

Mission San Fernando Rey de Espana, 15151 San Fernado Mission Blvd., Mission Hills, Los Angeles, CA 91345, 22 marca 2014, godzina 2:00 PM Bilet wstępu dla osoby dorosłej: $ 5.00, dla dzieci: $ 3.00 Informacji udziela: Bogusława Doerr 805-796-0960

- 24.IV - 4.V.2014 - Polonijna Pielgrzymka na Kanonizację Bł. Jana Pawła II ( więcej informacji na stronie Polskiej Parafii w Los Angeles )- 7.XII.2013 - 5.IV.2014 - "Dar na kanonizację bł. Jana Pawła II"

Zapraszamy do udziału w nabożeństwach fatimskich w pierwsze soboty miesiąca począwszy od 7 grudnia 2013 do 5 kwietnia 2014. Parafia Matki Bożej Jasnogórskiej, Los Angeles, godzina 5:00 po południu.

...przeczytaj wiecej

Uroczystości obchodów 35-tej rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową Papieża Polaka oraz 95-tej rocznicy odzyskania niepodległości
- 10 listopada 2013 -

W niedzielę 10 listopada 2013 w Parafii Matki Bożej Jasnogórskiej w Los Angeles miały miejsce uroczystości związane z 35-tą rocznicą wyboru na Stolicę Piotrową Papieża Polaka, bł. Jana Pawła II oraz 95-tą rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świetą południową odprawioną w intencji Ojczyzny przez proboszcza parafii Ks. Rafała Dygułę, SChr. W homilii, którą wyglosił do zebranych parafian Ks. Rafał mówił o miłości i szacunku do Ojczyzny, cytując przy tym wypowiedzi sławnych Polaków w tym, bł. Jana Pawła II.

Po zakończonej Mszy Świętej parafianie przeszli do Sali Parafialnej, gdzie odbył się uroczysty koncert zorganizowany przez nasze Koło pod kierownictwem artystycznym Pani Róży Kostrzewskiej-Yoder.

Na wstępie prezes Koła, B.Doerr powitała zebranych gości, wśród których znalezli się m.in. proboszcz Ks. Rafał Dyguła, weterani AK, przedstawiciele Związku Sybiraków, Kongresu Polonii Amerykańskiej w Kalifornii z Pania prezes Natalią Kamińską oraz oczywiście liczne grono członków Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II F w Płd.Kalifornii. Zebrani goście odśpiewali wspólnie polski hymn narodowy przy akompaniamencie fortepianu. Grała młoda i utalentowana pianistka Maria Wietrzyńska. Prezes Koła, B.Doerr wygłosiła okolicznościowe przemówienie dotyczące Osoby bł .Jana Pawła II i Jego zbliżającej się kanonizacji w kontekście Święta Narodowego 11 listopada. Słowo powitania i wspomnienie Osoby naszego Ojca Świętego wygłosił również Ks. Rafał Dyguła. Na zakończenie udzielił błogoslawieństwa zebranym gościom i artystom koncertu.

W części artystycznej, na którą złożyła się patriotyczna poezja (A.Słonimski, W.Bełza, M.Janik)i muzyka polska (F.Chopin, K.Szymanowski, W.Lutosławski) wystąpili głównie młodzi artyści - członkowie naszej wspólnoty parafialnej: Dominik, Łukasz i Kasper Yoder, Adela Maciejewska, Adam Chołody oraz grupa "Krakusy". Członkowie chóru "Hejnal" recytowali przepiękną poezję Jana Pawła II "Myśląc Ojczyzna", a następnie ku uciesze weteranów zaśpiewali 3 pieśni legionowe. Milą niespodziankę sprawiła gościom młoda amerykańska pieśniarka Erin Rametta, która zaśpiewała po polsku trzy pieśni: F.Chopina - "Życzenie", W.Lutosławskiego - "Pióreczko" oraz "Gil i Sroka" - K.Szymanowskiego.

Po zakończonej części artystycznej goście mieli okazję wspólnie zjeść ciasto, wypić kawę i herbatę.

Tego dnia naszemu Kołu przybyło bezpośrednio po koncercie 2 nowych członków. Suma zebrana z koszyczków - $389.00 została przekazana Parafii na konto instalacji statuy bł. Jana Pawła II.

Zapraszamy do oglądania zdjęć z tej uroczystości - poniżej.

Kardynał Wojtyła w Polskiej Parafii, 1976

Walne Zebranie Koła FJP2
- 17 listopada 2013 -

W niedzielę 17 listopada 2013 w Parafii Matki Bożej Jasnogórskiej w Los Angeles odbyło sie Walne Zebranie naszego Koła w Płd. Kalifornii.

Podczas zebrania dokonano podsumowania pracy Koła w roku 2012/2013 oraz analizy przeprowadzonych inicjatyw. Zaprezentowany został również projekt planu pracy na kolejny rok ze szczególnym uwzględnieniem okresu przed kanonizacją bł. Jana Pawła II.

Tego dnia odbyły się również wybory do Zarządu i Dyrekcji Koła. Skład Zarządu nie ulegl zmianie, natomiast do Dyrekcji dołączyła do nas Pani Zofia Fitkowska. Zmienił się również skład Komisji Rewizyjnej. Ze względu na stan zdrowia z pracy musiała niestety zrezygnować Pani Irena Pawłowska. W imieniu wszystkich Członków, Zarządu i Dyrekcji Koła dziękujemy Pani Irenie za wieloletnią pracę, jej zaangażowanie i serce. Nowymi członkami Komisji Rewizyjnej zostali: Pani Izabella Frankowska (przez ponad 25 lat na stanowisku skarbnika Koła) oraz Pan Stefan Perzyna.

Dziękujemy serdecznie zarówno dotychczasowym członkom Zarządu i Dyrekcji, że kontynują pracę jak i nowym że dołączyli do nas, by wspólnie pracować dla dobra Fundacji Jana Pawła II i składać tym samym hołd naszemu Ojcu Świętemu. Łącząc nasze wysiłki z optymizmem podejmujemy dalszą pracę.
"A person is only worth how much he can love, have faith, and give"
   - John Paul II

Bogusława Doerr

Drodzy Przyjaciele Fundacji Jana Pawła II!

Pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim Ofiarodawcom i Członkom naszego Koła za donacje i składki członkowskie, które przekazujemy w całości do Rzymu na wspieranie działalności Fundacji naszego Ojca Świętego, Błogosławionego Jana Pawła II.

W niedzielę 7 kwietnia 2013 odprawiona została w naszej Parafii uroczysta Msza Święta z okazji VIII rocznicy śmierci Papieża.

W tym samym miesiącu, tj. 21 kwietnia zorganizowaliśmy uroczysty Bankiet Dziękczynienia za Dar Beatyfikacji Błogosławionego Jana Pawła II z udziałem przybyłego z Rzymu, Ojca Krzysztofa Wielczko, Paulina (sprawozdanie i zdjęcia w osobnym artykule).

W maju zaś, uroczystą Mszą Świętą uczciliśmy II rocznicę Beatyfikacji oraz 93-cią urodzin naszego kochanego Ojca Świętego.

Przed nami:

- 29 września 2013 (niedziela) udział w największej corocznej, parafialnej imprezie: Festiwal Polski w Los Angeles.

Zapraszamy do naszego stoiska, na którym do nabycia będą interesujące książki o Janie Pawle II, filmy, zdjęcia, publikacje jak również tomik poezji autorstwa miejscowej Polonii o Błogosławionym Janie Pawle II. Na naszym stoisku będzie również możliwość zapisania się do Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Południowej Kalifornii.
Parafia Matki Bożej Jasnogórskiej, 3424 W.Adams Blvd., Los Angeles, CA 90018.

- październik 2013, impreza artystyczna wypełniona programem muzycznym i poezją z okazji zbliżającej się kanonizacji Błogosławionego Jana Pawła II.
Parafia Matki Bożej Jasnogórskiej, 3424 W.Adams Blvd., Los Angeles, CA 90018 - Sala Parafialna.

- dla chętnych wyjazd do Rzymu na uroczystość kanonizacji Błogosławionego Jana Pawła II. Dokładna data uzależniona będzie od terminu kanonizacji.

Składamy serdeczne podziękowania dla Proboszcza naszej Parafii Matki Bożej Jasnogórskiej w Los Angeles, kapelana naszego Koła, Księdza Rafała Dyguły za życzliwą pomoc, wielokierunkowe wsparcie i modlitwę.

Bogusława Doerr
Prezes FJP2LAOdznaczenie Dla Naszego Wieloletniego Prezesa,
Pana Stanisława Kazimierza Cybulskiego

Z wielką dumą pragniemy poinformować wszystkich o wyróżnieniu, które spotkało wieloletniego Prezesa naszego Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Południowej Kalifornii, Pana Stanisława Kazimierza Cybulskiego.

Papież Benedykt XVI specjalnym postanowieniem z dnia 7 września 2012 przyznał Panu Cybulskiemu odznaczenie PRO ECCLESIA ET PONTIFICE, za jego wieloletnie i wybitne dzieło pracy dla Kościoła i Papieża.

Odznaczenie wręczył Panu Cybulskiemu Ojciec Krzysztof Wieliczko, podczas uroczystego bankietu naszego Koła w dniu 21 kwietnia 2013.

Pan Stanisław K. Cybulski był Prezesem Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Kalifornii od roku 1988 do 2010.

W imieniu wszystkich członków naszego Koła w Południowej Kalifornii, członków Parafii Matki Bożej Jasnogórskiej w Los Angeles oraz tutejszej Polonii składamy Panu Kazimierzowi najserdeczniejsze gratulacje.
Cegiełki na budowę pomnika Jana Pawła II

Koło Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Południowej Kalifornii wspiera inicjatywę Proboszcza Ks. Rafała Dyguły, SChr, wybudowania w mieście Królowej Aniołów pomnika Jana Pawła II, który stanie na terenie Parafii Matki Bożej Jasnogórskiej w Los Angeles.

Sprzedajemy "cegiełki", z których dochód przeznaczony jest właśnie na ten cel. Do tej pory przekazaliśmy Parafii na konto budowy pomnika kwotę $4,090,00: sprzedaż "cegiełek" przyniosła $3,090 i dochód z kwietniowego bankietu $1,000. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za wzięcie udziału w naszej uroczystości i tym samym wsparcie tej cennej inicjatywy.

"Cegiełki" są do nabycia podczas każdej uroczystości organizowanej przez nasze Koło. Będziemy je również sprzedawać na naszym stoisku podczas Festiwalu Polskiego w Los Angeles, 29 września 2013.
Zapraszamy serdecznie!

Bankiet Fundacji 2013, Consul RP - Mrs. Małgorzata Cup and Rev. Henryk Noga from the Polish Parish in Yorba Linda


Lokalna pielgrzymka do San Fernado Mission "Śladami bł. Jana Pawła II"Uroczystości w Katedrze Los Angeles z okazji kanonizacji Jana Pawła II


Uroczystości w Katedrze Los Angeles z okazji kanonizacji Jana Pawła IIUroczystości w Katedrze Los Angeles z okazji kanonizacji Jana Pawła II


Uroczystości w Katedrze Los Angeles z okazji kanonizacji Jana Pawła II